Kolektívne vyjednávanie vo Volkswagen SK uviazlo na spore odborárov

Výroba áut
Výroba áut Zdroj: TASR

Vedenie automobilky ich žiada, aby sa obe organizácie dohodli.

Kolektívne vyjednávanie v automobilovej spoločnosti Volkswagen Slovakia, ktoré sa začalo 31. januára, nateraz uviazlo na mŕtvom bode. Dôvodom je trvajúci spor medzi dvoma odborovými organizáciami pôsobiacimi v podniku. Vedenie automobilky čaká, kým sa obe strany dohodnú.

Ako informoval predseda Moderných odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský, dnešné druhé kolo kolektívneho vyjednávania neprinieslo žiadny posun vpred. Tvrdí, že základná organizácia Odborového zväzu (OZ) KOVO VW SK rokovania blokuje.

„Základná organizácia OZ KOVO blokuje kolektívne vyjednávanie tým, že nepreukázala počty svojich členov tak, ako to bolo dohodnuté na prvom kole kolektívneho vyjednávania," uviedol Smolinský.

Vedenie automobilky podľa neho ukončilo kolektívne vyjednávanie a žiada, aby sa obe organizácie dohodli. Ak sa tak neudeje, požiada Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o rozhodcu. Ten určí, ktorá organizácia je majoritná, a teda má právo s manažmentom vyjednávať.

Šéf moderných odborov upozornil, že so základnou organizáciou OZ KOVO sa na preukázaní počtu členov snažili dohodnúť.

„Odmietli to s tvrdením, že nám to preukázať nevedia a deklarovali, že kópie odhlášok, ktoré sme im zaslali, neakceptujú. Taktiež neakceptovali našu ponuku, že počty svojich členov si môžu za našej prítomnosti zistiť zrátaním originálov odhlášok, ktoré sú v trezore uschované pre súdne účely. Aj túto ponuku odmietli," priblížil Smolinský.

Vedenie firmy sa k situácii vyjadrovať nechce. „Interné záležitosti odborových organizácií, ani priebeh rokovaní nekomentujeme. O výsledkoch budeme informovať po skončení kolektívneho vyjednávania," reagovala hovorkyňa VW SK Lucia Kovarovič Makayová. Výsledky vyjednávania sa budú týkať viac ako 10.000 zamestnancov.

Moderné odbory vstupujú do kolektívneho vyjednávania s 11 principiálnymi návrhmi. Okrem návrhu na zvýšenie tarifných tried o 16 % trvajú aj na zjednotení dovolenkového príspevku s vianočným. Navrhujú tiež zvýšenie rozpočtu osobného hodnotenia, navýšenie mzdového zvýhodnenia za prácu v zmenách, zvýšenie základnej výmery dovolenky či predĺženie platenej prestávky.

OZ KOVO rozhodol v októbri 2016 o likvidácii základnej odborovej organizácie vo VW SK. Dôvodom bol spor medzi jej vtedajším šéfom Smolinským a predsedom zväzu Emilom Machynom. Smolinský založil Moderné odbory Volkswagen, ktoré dnes podľa neho zastupujú viac než 7000 zamestnancov. Organizácie medzi sebou vedú viacero súdnych sporov vrátane sporu o majetok, ktorý presahuje milión eur.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Volkswagen

Dôležité udalosti