Mária Patakyová bude nová ombudsmanka

Mária Patakyová.
Zdroj: TASR

Doteraz pôsobila na Právnickej fakulte UK v Bratislave.

Novou ombudsmankou bude Mária Patakyová. V tajnom hlasovaní ju zvolili poslanci. Za jej pôsobenie v tomto úrade bolo 75, proti bolo 38 a hlasovania sa zdržalo 23 poslancov.

Nahradí tak vo funkcii súčasnú ombudsmanku Janu Dubovcovú, ktorej sa končí funkčné obdobie koncom marca, poslanci ju zvolili v roku 2012 na päť rokov

Patakyovú na post navrhla vládna strana Most-Híd, s čím súhlasili aj ostatné koaličné strany Smer-SD a SNS. Nikdy nebola členkou žiadnej politickej strany a ani sa politicky neangažovala. V roku 2015 ju navrhli na post doplnkovej sudkyne Všeobecného súdu EÚ. V konkurze neuspela kvôli nedostatočnej znalosti francúzštiny.

Je prorektorka Univerzity Komenského v Bratislave pre legislatívu. Podľa navrhovateľov je uznávanou odborníčkou a autoritou v oblasti práva s dlhoročnými skúsenosťami doma i v zahraničí. V oblasti ľudských práv pôsobí ako zástupca UK v Európskom medziuniverzitnom centre, prostredníctvom ktorého sa realizuje študijný program zameraný na ľudské práva a demokratizáciu.

Reakcia novej verejnej ochrankyne práv na zvolenie

Mária Patakyová uznala, že mnohé z mimoriadnych správ Dubovcovej boli v parlamente vnímané v istom politickom kontexte. "Dúfam, že sa podarí otočiť kormidlo vo vnímaní toho, čo ombudsman robí, teda že robí dobrú službu samotným orgánom verejnej správy," povedala s tým, že profesionalitu Dubovcovej si váži. "Bude rozhodne ťažké to porovnanie s ňou a jej výkonom. Ja určite teraz viem povedať, že to nebude to isté. Každý má totiž ambíciu dať výkonu funkcie svoj vlastný obraz," vysvetlila.

Dubovcová sa často venovala aj primeranosti policajných zásahov, za čo ju predstavitelia Smeru-SD neraz kritizovali. "Policajné zásahy sú vážna oblasť, kde dochádza k obmedzovaniu slobôd a treba jej venovať náležitú pozornosť," dodala Patakyová.


O hlasy poslancov sa ešte uchádzali exposlankyňa a aktivistka Janka Šipošová, ktorú nominovali SaS a OĽaNO-NOVA. Tretím kandidátom bol Anton Čulen, navrhli ho poslanci za ĽSNS s podporou nezávislého poslanca Petra Marčeka.

BRATISLAVA/zg, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ombudsman

Dôležité udalosti