Ako čítať výpis z II. dôchodkového piliera? Je to veľmi jednoduché

Výpis z účtu v II. pilieri
Zdroj: TV Markíza

Odborníci poradili aj to, v akom veku by ste mali zmeniť fond.

Viac ako jeden a pol milióna sporiteľov druhého piliera by už malo mať v schránke výpis o stave svojho dôchodkového účtu. Papier, ktorý mnohí len roztrhajú a zahodia, si radšej skontrolujte. Zistíte koľko ste si na súkromný dôchodok už našetrili, aj to za čo platíte.

Informáciu o úsporách za celý rok zasielajú všetkým sporiteľom v 2. pilieri dôchodkové správcovské spoločnosti.

Výpisy, ktoré dnes dostávate v obálkach od dôchodkových správcovských spoločností sa výrazne líšia v tom ako vyzerajú, no mali by obsahovať základné údaje.

A čo si máme na výpise všímať? „Z výpisu je jasné, v ktorom fonde máte nainvestované vaše dôchodkové úspory. Zároveň tam máte zostatok na vašom dôchodkovom účte," vysvetlil riaditeľ dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky Jaroslav Pilát.

Väčšina peňazí príde zrejme každému vo forme povinných príspevkov, ktoré spolu s odvodmi platia zamestnanci a ich zamestnávatelia každý mesiac. Rovnako by ste tam mali nájsť informáciu o dobrovoľných príspevkoch, ak ste si sporili navyše.

Čo si máme na výpise všímať?

„Sú tam zákonom stanovené poplatky, poplatok za vedenie dôchodkového účtu, odplata za správu dôchodkového fondu a odplata za zhodnotenie," konkretizoval Pilát.

Správcovské spoločnosti zasielajú výpisy aj preto, že až 80 percent úspor ľudí v rámci druhého piliera sú uložené vo fondoch, ktoré zarábajú najmenej. Sporitelia sa tak sami okrádajú o svoj budúci dôchodok.

„Ľudia v mladom a strednom veku by mali pri svojich úsporách využívať viac indexové a akciové fondy, a pokiaľ dosiahnu 45 a viac rokov, tak časť úspor môžu postupne presúvať do garantovaných dlhopisových fondov," dodáva analytik Finančného kompasu Maroš Ovčarik..

Ak požiadate o písomné vysvetlenie k výpisu o úsporách v druhom pilieri, vaša správcovská spoločnosť vám je povinná ho bezplatne raz ročne poskytnúť. Aj preto je dôležité, aby ste každú zmenu adresy trvalého pobytu vopred oznámili.


BRATISLAVA/Andrea Mačošková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti