V Liptovskej Tepličke kosí starých mládencov zubatá, dôvod je smutný

Starých mládencov kosí zubatá.
Zdroj: TV Markíza

V obci o tejto téme chlapi hovoriť nechcú, niektorí len utrúsili cez zuby, že nemali čas oženiť sa. Ženy to vidia inak.

V Liptovskej Tepličke vraj starí mládenci zomierajú skôr ako tí, ktorí sa stihli v mladosti oženiť. Žije ich tam nezvyčajne veľa na počet obyvateľov a teraz im ide po krku zubatá. Boli sme sa tam pozrieť a zisťovali sme, čo je na tom pravdy.

„Im je asi tak dobre, ako sú. Kým mamy žijú, rodičia. Takže to tak robia, ale ako rodičia odídu, už potom jednoducho sa dávajú na také chodníky," vysvetľuje Gabriela Gorošová, obyvateľka Liptovskej Tepličky. V tejto obci žije vyše dvetisíc tristo ľudí, stopäťdesiatdva chlapov starších ako tridsať rokov je slobodných a zdá sa, že staromládenectvo sa tu stalo módou. Len akosi pričasto tých chlapov nesú na cintorín. Miestny lekár nám ozrejmil jeden z vážnych dôvodov.

„Sa hovorí, že alkohol je metla ľudstva a tu je problém práve," uviedol Fridrich Fábry, obvodný lekár v Liptovskej Tepličke. Ak sa chce chlap dožiť vyššieho veku, mal by sa vraj oženiť. Výhody sú podľa lekára nesporné. „Určite, že to je lepšie. Už má pripravenú tú stravu ráno, na obed, večer, naproti tomu takto je bez toho. No a potom je aj určitá brzda, keď je žena ako remeň, tak ho drží. Sú také, ktoré chodia za mužmi aj do krčmy," myslí si lekár.

V obci o tejto téme chlapi hovoriť nechcú, niektorí len utrúsili cez zuby, že nemali čas oženiť sa. Ženy to vidia takto: „Zostane sám a ďalej, čo? Pokračuje to k dobrému? Nie," myslí si Gabriela Gorošová.

Nemali veľa príležitostí, tvrdí sociologička

Za bývalého režimu existoval bič na starších a slobodných. Hovorilo sa tomu staromládenecká daň: „Bola to jednoducho zvýšená sadzba dane z príjmu pre osoby nad tridsať rokov, ktoré ešte neuzavreli manželstvo. To znamená tak pre ženy, ako aj pre mužov a išlo vlastne o takú istú mobilizáciu mladých ľudí, aby manželstvá uzatvárali a uzatvárali skoro," vysvetlila sociologička Sylvia Porubänová.

Sociologička sa domnieva, že chlapi tu zrejme naozaj nemali toľko príležitosti. Mnohí robia v lese a nielen tam. „Veľa z mužov sa tu živí poľnohospodárstvom, v posledných rokoch službami, ktoré súvisia s turizmom. Čiže neboli možno nútení migrovať za prácou, dochádzať za prácou do úradov, fabrík, obchodov, na rozdiel od tých žien z tej obce," hovorí sociologička.

Tamojší starosta nám prezradil, že ho kontaktovala iná starostka, ktorá sa mu posťažovala, že v jej obci žije priveľa vdov, chcela nadviazať družbu. Ktovie ale, či by to malo úspech, ak či by sa starým mládencom vôbec chcelo ísť do chomúta.


LIPTOVSKÁ TEPLIČKA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liptovská Teplička

Dôležité udalosti