Gynekologička vysvetlila, prečo niektoré ženy nikdy nedosiahnu orgazmus

Ilustračná snímka.
Zdroj: Piotr Marcinski/shutterstock.com

Pre niektoré ženy je náročné tešiť sa zo sexuálnej intimity alebo samotného sexu, alebo až nemožné.

V modernej spoločnosti sú už ľudia schopnejší otvorene komunikovať o sexualite. Ale v tej ženskej existuje stále niekoľko tabu. Jedným z najväčších je orgazmus. V škole na biológii sa o ňom ženy neučia vôbec a skúsenosti prichádzajú až neskôr po experimentovaní s vlastným telom. Píše Independent.

Aký je najlepší spôsob dosiahnutia orgazmu? Ako často by ho žena mala mať? Mala by byť schopná dosiahnuť ho počas pohlavného styku? A prečo ho niektoré ženy nemôžu dosiahnuť vôbec?

Aj o tom píše vo svojej knihe gynekologička Sherry Ross, ktorá pracuje v tomto obore viac ako 25 rokov.

Prečo niektoré ženy nikdy nedosiahnu orgazmus?

Postoje voči sexu, sexualite a pohlaviu sa v rôznych kultúrach a náboženstvách líšia. Niektoré sexuálne praktiky, tradície a rôzne tabu sa dedia z generácie na generáciu, takže je tu málo priestoru pre ženskú rozkoš alebo predstavivosť.

Pre niektoré ženy je náročné tešiť sa zo sexuálnej intimity alebo samotného sexu, alebo až nemožné. Žiaľ, v minulosti prevládala v spálni rodová nespravodlivosť. Pokiaľ ide o nájdenie riešenia ženskej sexuálnej dysfunkcie, nežnejšie pohlavie bolo dlho ignorované. Napríklad v súčasnosti existuje až 26 schválených liekov na liečbu erektilnej dysfunkcie, ale ani jeden pre ženy.

"Počas mojej súkromnej praxe som sa stretla s množstvom 30 až 50-ročných žien, ktoré nikdy nemali orgazmus. Zo všetkých žien má tento problém 10 až 20 percent," hovorí gynekologička.

Dodáva, že tento problém nesúvisí len s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ale aj s tým, ako ženy vnímajú svoju sexualitu. Veď až 65 percent žien nedokáže ani len nahlas vysloviť slovo pošva a 45 percent žien nikdy nehovorilo o svojej vagíne s nikým, dokonca ani len so svojím lekárom.

Niektoré pacientky sa priznali, že pri sexe trpia bolesťami, majú problémy s lubrikáciou, nemajú sexuálny apetít alebo nemajú sex vôbec.

Je normálne nedosiahnuť orgazmus?

Neschopnosť dosiahnuť vyvrcholenie nemusí byť hneď znakom sexuálnej poruchy. Žena len nemusí poznať vlastné telo. V jednom z prieskumov sa ukázalo, že mnoho žien vo veku 16-25 rokov nedokázalo na obrázku nájsť vagínu. Lepšie nedopadla ani skupina vysokoškolsky vzdelaných žien. Tretina z nich nevedela nájsť klitoris. Je jasné, že ak ho nevedia nájsť, tak ani nemôžu zažiť potešenie. Masturbácia je zručnosť, ktorú sa treba naučiť rovnako ako chôdzu, beh, spev či čistenie zubov.

Čo je to porucha orgazmu?

Neschopnosť mať orgazmus spadá do kategórie sexuálnych dysfunkcií a príčinou môže byť päť hlavných problémov: nízke libido alebo hypoaktívna porucha sexuálnej túžby, bolestivý sex, poruchy sexuálnej vzrušivosti, nechuť k sexu a neschopnosť orgazmu.

Najčastejšiou sexuálnou dysfunkciou u žien je hypoaktívna sexuálna porucha. Ide o úplnú stratu sexuálnej túžby. Trpí ňou až 16 miliónov žien. Faktory, ktoré sa na nej podieľajú, sa môžu líšiť, preto je oveľa zložitejšie ju diagnostikovať.

K nízkemu libidu žien prispievajú každodenný stres z práce, peňazí, detí, vzťahov a iných bežných problémov. Inými príčinami môžú byť depresia, úzkosť, nedostatok súkromia, nežiaduce účinky liekov, zdravotné problémy ako je endometrióza alebo atritída, príznaky menopauzy alebo anamnéza fyzického zneužívania.


VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti