Černák sa vraj na chvíľu zaťal a odmietol spolupracovať

Mikuláš Černák.
Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Odborníci nám vysvetlili, prečo sa tak asi rozhodol.

Vrtochy odsúdeného mafiána alebo taktika?! Mikuláš Černák sa vraj na chvíľu zaťal a odmietol spolupracovať na objasňovaní niektorých vrážd. Markíze to potvrdil jeho obhajca s tým, že dôvodom mala byť zaujatosť prokurátorov. Nakoniec je všetko inak a odborníci tvrdia, že takéto správanie o niečom svedčí.

Po čase vo väzení začal priznávať jednu vraždu za druhou, ale pred pár týždňami sa nečakane zasekol. Vraj ho pobúrili slová prokurátorov na nedávnej tlačovej konferencii.

„Jeho jednoznačný motív je po 25 rokoch požiadať o prepustenie. Pokiaľ budeme úspešní v 21 trestných veciach, vyslovujem presvedčenie, že sa nenájde taký sudca, ktorý by ho prepustil," povedal 3. novembra 2016 námestník GP pre trestný úsek Peter Šufliarsky.

„Má za to, že tieto osoby sú voči nemu zaujaté. bol by rád, keby jeho kauzy dozoroval iný prokurátor," vysvetlil v januári Černákov advokát František Polák.

Černák túto nespokojnosť podľa jeho advokáta uviedol pri výsluchu. Preto sme chceli vedieť, či a ako generálna prokuratúra vo veci koná.

Nemá čo stratiť, môže len získať

„Vzhľadom na to, že prípravné konanie v trestných veciach obvineného M. Č. nebolo skončené, nebude sa Generálna prokuratúra SR vyjadrovať k rozsahu, obsahu a predmetu dokazovania., k uplatňovaniu procesných inštitútov subjektmi trestného konania a k stanoviskám príslušných prokurátorov k týmto inštitútom," konštatovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Na doživotie odsúdený vrah vraj odmietol spoluprácu len pri kauzách, na ktoré dohliadajú prokurátori z tlačovej konferencie. Týka sa to napríklad vrážd - prednostu okresného úradu v Poprade, Tibora Kohuláka či bratov Grolmusovcov

Černákovi údajne prokuratúra reagovala. Za svojim si stoja a nič meniť nebudú. Prekvapivo, bývalý mafián otočil - a vypovedať aj napriek tomu bude.

Zdroj: TASR

„Skôr si myslím, že to je nejaká premyslená taktika a nad každým takýmto krokom a vyjadrením iste dlho uvažuje. Nemá čo stratiť, môže len získať," domnieva sa sociologička Silvia Porubänová.

Černák môže v roku 2023 požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu.

Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská upozorňuje, že pri rozhodovaní zaváži okrem iného aj spolupráca s políciou. „Keby nespolupracoval, neuvádzal skutočnosti, ktoré pomáhajú dosiahnuť účel trestného konania, môže zohľadniť aj súd pri prejednávaní podmienečného prepustenia," zdôraznila.

Podľa Porubänovej taktizuje samozrejme aj s tým, že v kontexte 5-10 rokov aká bude celospoločenská situácia tu, aby sa dostal na slobodu prípadne získal iné výhody, ktoré môžu súvisieť s jeho väznením.

Najväčší prospech z takéhoto správania by paradoxne mohli mať jeho spoluvinníci. Viaceré zločiny sa totiž stali pred 20 rokmi a termíny premlčania sa blížia. Akékoľvek zdržanie by zrejme znamenalo, že by vyšetrovatelia nedokázali všetko dôkladne vyšetriť.


BRATISLAVA/Zuzana Ondrušková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti