Domáce

Nečakané vyústenie testovania deviatakov! Je ťažko pochopiteľné

Testovanie Monitor 9 - ilustračná snímka
Zdroj: TASR

Veď sa o tom reční už dlhé roky.

Priam od nepamäti sa na Slovensku kritizuje, že naši žiaci sa vo veľkej miere len "bifľujú", a potom nedokážu získané znalosti využiť v reálnom živote. Preto je prekvapujúce, čo kritizujú učitelia na tohtotýždňovom centrálnom testovaní deviatakov.

Vraj v ňom bolo priveľa úloh, ktoré preverujú práve logické myslenie detí a ich schopnosť vedomosti "nepapagájovať", ale používať pri riešení problémov.

My učíme niečo iné!

"Autorov testov už dlhší čas upozorňujeme na fakt, že testy zo slovenského jazyka a literatúry nevychádzajú zo školskej praxe. V testoch sa nachádza prehnané množstvo úloh na čítanie s porozumením, ktorému slovenčinári nemôžu počas vyučovania venovať toľko času," hovorí podpredseda Slovenskej komory učiteľov Ivan Dudáš.

"...testy boli zamerané na čitateľskú gramotnosť a nie na vedomosti zo slovenského jazyka, teda na to, čo oni v školách učia," pridala sa predsedníčka Združenia samosprávnych škôl Slovenska Alena Petáková.

Nie je čas

Učitelia tvrdia, že na logické úlohy nemajú čas, pretože musia odučiť, čo im nariadil štát.

"... by nestihli prebrať učivo, ktoré im predpisuje štátny vzdelávací program," dodal Dudáš.

Možno skúšanie čiastočne zmeniaNárodný ústav certifikovaných meraní vzdelávania, ktorý má testovanie na starosti, pripúšťa, že niektoré úlohy by v budúcnosti nemuseli riešiť všetci deviataci, ale len vybraná skupina.

Išlo by o zadania, v ktorých si žiaci nevyberajú jednu z navrhnutých možností, ale tvoria takzvané otvorené odpovede, poznamenala šéfka ústavu Romana Kanovská.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

BRATISLAVA/ SITA, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.