Niečo podobné si ešte nikto nedovolil, na katedrálu v Žiline namaľovali hákový kríž

Udalosť vyšetruje národná kriminálna agentúra z dôvodu, že trestné činy extrémizmu sú v pôsobnosti špecializovaného trestného súdu.

Na veriacich v Žiline čakalo po večernej svätej omši nepríjemné prekvapenie. Na bočné dvere Farského kostola v centre mesta niekto namaľoval hákový kríž. Správca farnosti ihneď kontaktoval políciu. Tá má podozrenie, že ide o trestný čin extrémizmu.

V kostole Najsvätejšej trojice oslavovala Žilinská diecéza deviate výročie vzniku slávnostnou omšou. Symbol nacizmu si na dverách kostola všimol kostolník.

„Po skončení sv. omše, keď išiel pán kostolník zatvárať kostol, zhruba o tej siedmej hodine, tak tam ten nápis či obraz našiel," opísal správca farnosti.

Správca farnosti sa ihneď skontaktoval s mestskou políciou. Tí privolali na pomoc štátnu, no prípad napokon prebrala Národná kriminálna agentúra.

"Vzhľadom na to, že išlo o podozrenie z trestného činu extrémizmu, národná kriminálna agentúra včera vykonala ohliadku miesta činu," ozrejmilo policajné prezídium.

Udalosť vyšetruje národná kriminálna agentúra z dôvodu, že trestné činy extrémizmu sú v pôsobnosti špecializovaného trestného súdu.

Toto nie je jediná maľba ktorá, v úvodzovkách zdobí farský kostol. No svastiku, teda hákový kríž, si doteraz na steny katedrály nikto nedovolil nakresliť.

"Je to, by som povedal, až obľúbené miesto takýchto tzv. umelcov," povedal kňaz.

Správca farnosti v tom však zlý úmysel nehľadá.


„Skôr to vnímam ako adrenalín, že či nás pri tom prichytia, či sa nám to podarí, skôr taká puberťácka snaha dokázať si niečo," myslí si správca farnosti.

Hákový kríž na dverách kostola policajti prelepili a kostol opáskovali. Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry v tejto súvislosti už začal trestné stíhanie vo veci zločinu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd

Pri hľadaní vinníka, ktorý tento symbol na dvere kostola nakreslil, polícia využije aj kamerové záznamy. Kostol je v centre mesta, a tam sú ich desiatky.

„Dneska ráno sa nám to trošku riedidlom podarilo odstrániť a ešte som to znova prelepil a samozrejme pretrieme to, aby to nebolo vidieť," dodal správca farnosti.

ŽILINA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Katedrála

Dôležité udalosti