Stovky ľudí zostali bez svojich lekárov. Chorí pacienti nevedia, čo majú robiť

Dve súkromné poisťovne lekárov v nových priestoroch zazmluvnili. Štátna ale nie.

Stovky ľudí zostalo bez svojich lekárov. Niektorí špecialisti nemajú zmluvu so štátnou poisťovňou. Ťažko chorí pacienti nevedia, čo majú robiť.

Čo sa vlastne stalo? Prečo pacientov nemôžu ošetriť? "Niektorí lekári špecialisti sa rozhodli zmeniť zamestnávateľa, prešli pracovať k nám a problém nastal v tom, že zmluvy so zdravotnými poisťovňami sú viazané na poskytovateľa a nie na lekára," povedal riaditeľ Unikliniky Miloš Mladý. 

Dve súkromné poisťovne lekárov v nových priestoroch zazmluvnili. Štátna ale nie.

"Pacienti, ktorí ku mne chodili niekoľko rokov ako k diabetológovi, prišli sem, pretože si mysleli, že budú pokračovať v liečbe u mňa a keďže nemám zmluvu s VŠZP, nemôžem ich ošetriť," povedala diabetologička Valérie Mokrá. 

A tak sa tu asi 1000 cukrovkárov musí otočiť na päte. Sú bezradní a nahnevaní. Medzi nimi aj tento invalidný dôchodca. Keďže jeho diabetologička nemá zmluvu s jeho poisťovňou, za recept, ktorý by mu vypísala, by musel zaplatiť plnú sumu. V jeho prípade mesačne 220 eur.

"Tristo eur mám dôchodok, 380 presne, keď zaplatím byt ja nemám z čoho žiť," hovorí pacient. 

"Suseda je tiež diabetička, berie tie isté lieky čo ja a či mi budete veriť alebo nie požičala mi tie lieky, čo aj ja beriem, ale už druhý deň ich neužívam lebo som ich už minul," hovorí ďalší pacient. 


"Vytočená som totálne, pretože od novembra sem chodím a nie som ošetrená," tvrdí pacientka. 

Rovnaký problém je aj v tejto ambulancii. Pacient si ošetrenie musí hradiť. "Poisťovňa nám dané úkony nehradí, keďže nie je s ňou nadviazaná zmluva," hovorí gastroenterológ Ladislav Miština. 

A je otázne či vôbec bude. Poisťovňa nám poslala písomné stanovisko. Píše v ňom, že lekárov v regióne je dostatok. A jej poistenci majú zabezpečenú zdravotnú starostlivosť v iných ambulanciách.

To tvrdí poisťovňa. Pacienti to ale vidia inak.

"Som skúšal. A čo povedali tí lekári ostatní? No že majú dosť pacientov, že niekde inde skúsiť," hovorí pacient. 

"Ja by som ich pekne pozdravoval a každý jeden, aby sa dostal do takej situácie ako som ja a mnohí ostatní ľudia," dodal. 

Pacienti sú na lekárov za roky liečenia zvyknutí. A to platí aj opačne. Táto situácia zdraviu veľmi nepomáha.

 

PRIEVIDZA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti