Príchod jari v Slovenskom krase? Toto stvorenie je toho dôkazom

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

V Gombaseckej jaskyni sa objavili salamandre škvrnité.

Oteplenie na seba nenechalo dlho čakať. V polovici februára sa teplota na niektorých miestach vyšplhala až na 13 stupňov Celzia. Príchod jari v Slovenskom krase vraj avizujú vychádzajúce salamandre. Rastliny, ktoré sú už zvyčajne aktívne, však zatiaľ stále tvrdo spia.

V Gombaseckej jaskyni sa objavili salamandre škvrnité. Dnes ich narátali takmer dve desiatky. Zhromažďujú sa každý rok a jaskyniari vraj vedia prečo.

"Oni akoby na povel niekedy z jedného dňa na druhý jaskyňu opustia, to je náznak toho, že sa oteplilo a môžeme očakávať prvé snežienky," hovorí správca jaskyne Ján Ambrúž.

"Samozrejme príroda je podľa mňa oveľa lepším meteorológom ako niektorí profesionáli. Napríklad niektoré vtáky, ktoré u nás zimovali, už sa ozývajú aj tými prejavmi, ktoré súvisia s párením," hovorí zoológ Richard Szőllős.

Na Štrbskom plese dnes mali 12 stupňov. Teplo má byť aj zajtra, ochladí sa však v piatok.

"Studený front, prinesie so sebou zrážky, a trošku aj ochladenie...od výšky 1000m bude aj snežiť," hovorí meteorológ Norbert Polčák.


Na výkyvy teplôt reagujú aj parazity. Najnebezpečnejší kliešť obyčajný zatiaľ ešte spí. Na juhu Slovenska však už číhajú pijaky, ktoré sú nebezpečné najmä pre psov.

"Zaregistrujú to psíčkari a veterinárni lekári, ktorí majú aj prípady ochorenia psov na babéziózu, alebo krvomočenie, čo už je jasný dôkaz, že sezóna pre psov na južnom Slovensku sa už začala," hovorí parazitológ Branislav Peťko.

Rastlinstvo však stále poctivo spí, a to aj také, na ktorého aktivitu sme v tomto období zvyknutí.

"Povestní poslovia jari ako sú snežienky a niektoré skoré jarné cibuľoviny ako sú krokus, niektoré skoré odrody tulipánov...ani nenájdeme zmienku o týchto cibuľovinách," hovorí botanik Robert Gregorek.

Znova otepliť by sa malo na konci víkendu. Príjemné počasie s teplotami až do 10 stupňov by malo byť v pondelok. No a pokiaľ sa chystáte na lyžovačku, buďte takisto opatrní a to nie len pri zjazde.

"Si treba dávať pozor na ostré slnečné lúče v tých stredných horských polohách, kde bude naozaj teplo," dodal meteorológ.

KOŠICE/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme JAR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.