Štartuje veľká školská reforma: Tu je prvých 40 zmien, ktoré sa udejú už tento rok

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

V školách napríklad pribudne nové testovanie, v ktorom budú zisťovať fyzickú zdatnosť prvákov a tretiakov v základných školách.

Škrtanie malých škôl sa nateraz odkladá. V prvom pláne veľkej reformy túto úlohu nenájdete. Minister školstva nám potvrdil, že už sa nepočíta so škrtaním peňazí pre druhý stupeň škôl do 250 žiakov. Ak vaše dieťa chodí do malej obecnej školy, tak si môžete vydýchnuť. Či a ako bude štát upratovať v sieti škôl je zatiaľ otázne. Rozhodnutie, či držať za každú cenu v obci aj malú školu tak zatiaľ zostáva na samospráve.


Prvému plánu veľkej školskej reformy sa venuje aj redaktorka TV Markíza Andrea Šprochová, ktorá na túto tému pripravuje reportáž do Televíznych novín.

Rezort školstva dnes zverejnil ako si predstavuje prvý rok najväčšej školskej reformy. Do júna ju školy ešte priamo nepocítia. Minister chce zmeniť zákon o financovaní škôl. Sľubuje aj plán ako by školstvo mohlo míňať viac. Do roku 2020 až 4,5% z HDP tak, ako v iných krajinách Európy. Počíta sa aj so zvyšovaním platov učiteľov od septembra 2017 o 6 percent.

V školách ale pribudne nové testovanie, v septembri chcú pilotne vyskúšať testovanie fyzickej zdatnosti prvákov a tretiakov v základných školách. Učitelia by mali do konca roka dostať etický kódex a školy by mali oveľa viac používať slovné hodnotenie. Ako konkrétne má vymyslieť nová pracovná skupina.

Akčný plán na rok 2017

Akčný plán Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania na rok 2017 obsahuje dokopy 40 konkrétnych úloh s ich bližšou špecifikáciou a termínmi splnenia. Prvých 27 sa týka regionálneho školstva, a teda základných a stredných škôl. Zvyšných trinásť opatrení sa dotkne vysokých škôl a vedy.


BRATISLAVA/ tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti