Práca z domu vám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

Ilustračná snímka.
Zdroj: Kdonmuang shuterstock.com

Tzv. homeoffice je dnešnej dobe veľmi populárny, ale vedeli ste, že vám môže spôsobiť depresiu, stres alebo nespavosť?

Výhodou dnešnej doby je technológia, ktorá nám uľahčuje život hneď niekoľkými spôsobmi. Jeden z nich je aj práca z domu. Neexistuje lepší pocit ako to, že nemusíte ráno cestovať v premávke do práce.

Nie každý má samozrejme možnosť pracovať z domu, ale tí čo ju majú tak sa ju snažia využiť. Či naozaj doma vydáte zo seba taký výkon, aký by ste vydali v práci, je otázne. Predsa len pracujete v domácej pohode.

Portál Dailymail uverejnil článok, v ktorom sa snaží upozorniť na zdravotné problémy, ktoré si môžete spôsobiť keď pracujete z domu.

Štúdie ukázali, že pokiaľ pracujete mimo domu, ste odolnejší voči stresu a depresii. Vašou výhodou je, že si prácu nenosíte domov, ale necháte ju v kancelárií a máte o starosť menej.

Ak pociťujete stres kvalita spánku sa zhorší. Nedostatok spánku spôsobuje vyššiu úmrtnosť a slabší výkon v práci. Odborníci sa chcú teraz zamerať na to, aby si zamestnanci nemuseli brať prácu domov a vyhli sa tak zbytočnému stresu.

Výskum sa zaoberal dátami pätnástich krajín, z nich desať z EÚ. Výsledok ukázal, že produktívnejší sú zamestnanci, ktorí pracujú mimo domu. Taktiež poukázali na to, že práca v kancelárií znamená dlhší pracovný čas a väčšiu intenzitu výkonu.

Snažili sa zamerať na tri skupiny pracujúcich ľudí. Tí, čo pracujú stále doma, terénnych pracovníkov a ľudí, ktorí pracujú striedavo v kancelárii i mimo nej.  Všetky skupiny preukázali vyššiu hladinu stresu a nespavosť, narozdiel od zamestnancov, ktorí sú stále na jednom pracovisku.

Ak spíte v noci menej ako šesť hodín, možnosť skorého úmrtia o 13 percent vyššia, ako u ľudí, ktorí spia osem a viac hodín.

Práca z domu má výhody, ale aj nevýhody. Na jednej strane strávite pri práci menej času, dlhšie sa vyspíte a máte pri sebe všetko čo potrebujete.

Na druhej strane však môžete mať problém oddeliť prácu a súkromie, čo spôsobuje depresiu.

Ideálne je ak pracujete z domu dva, maximálne tri dni týždenne. Dôležitý je však aj sociálny kontakt s kolegami "tvárou v tvár" v práci.

Naopak, ak pracujete sami v kľudnom prostredí, vaša práca je kvalitnejšia a dôkladnejšia.

BRATISLAVA/bh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Domov

Dôležité udalosti