Matica slovenská šíri kontroverzné video: Bolo by SNP bez Slovenského štátu?

Budova Matice slovenskej v Martine
Budova Matice slovenskej v Martine Zdroj: TASR

Podobných otázok či hypotéz zaznieva vo videu viac.

Mali by budovať národné povedomie, namiesto toho šíria video zaváňajúce konšpiráciami. Matica slovenská zavesila na Youtube dokument, ktorý polemizuje o tom, čo by bolo, keby nebol Slovenský štát.

„Nemôžeme sa stotožniť s výkladom slovenských dejín v rokoch 1918 až 1945, tak ako ho v procese povojnovej vojny zakotvilo retribučné súdnictvo," toto je jeden z mnohých kontroverzných názor, ktoré zaznievajú vo videu s názvom Bez 14 Marca.

„Tam neboli prezentované fakty, tam boli prezentované špekulácie," povedal historik Dušan Kováč.


Podľa historika sú otázky v dokumente vybrané tak, aby presviedčali, že 14. marec a vznik slovenského štátu bol záchranou pre slovenský národ.

„A prežil by vôbec slovenský národ, ak by bol rozkúskovaný medzi susedov, bezbranný a bez vodcov?," odznela otázka v dokumente.

„Kto pozná Hitlera a jeho záujmy, musí mu byť jasné, že vyhrážky rozdelenia medzi Maďarsko, Nemecko či Poľsko bola len hra, ktorú Tisovi predviedli," vysvetlil historik.

Podobných otázok či hypotéz zaznieva vo videu viac. Autori tvrdia, že život slovenských židov by lepší ako v slovenskom štáte nebol ani v protektoráte či hortyovskom Maďarsku.

„Ak by nebol Slovenský štát a osobne Tiso, Ďurčanský a Čatloš húževnato nebránili aspoň ako takú suverenitu a bojaschopnú armádu, bolo by vôbec SNP?"

„Toto už ja považujem za možnože nechcený, ale humor," okomentoval historik jednu z viacerých otázok, ktoré odzneli v dokumente.

„Toto video nevhodne relativizuje zodpovednosť slovenského štátu za osudy slovenských židov a až absurdne navodzuje dojem, že SNP by nebolo, ak by nebol slovenský štát," povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.

Ministerstvo kultúry, ktoré na fungovanie Matice prispieva, sa od videa dištancuje, tvrdia, že nevzniklo zo štátnych peňazí.

Z Matice slovenskej nám dnes odkázali, že na videu sa finančne nepodieľali a zverejnili ho preto, aby rozvírili diskusiu o 14 marci. Viac vraj povedia v najbližších dňoch.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Matica slovenská

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.