Ak máte tetovanie a dostanete žltačku typu C, štátna VšZP vám lieky nepreplatí

Ilustračná snímka.
Zdroj: Zametalov/shutterstock.com

Návrh musí schváliť ministerstvo zdravotníctvo, ale podľa neho návrhy úsporných opatrení nesmú byť primárne zamerané na úspory na pacientoch.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa rozhodla šetriť na ďalšej skupine pacientov. Po tom, čo navrhla obmedziť uhrádzanie špeciálnych injekcií určených na liečbu oka, teraz chce obmedziť hradenie liekov na hepatitídu typu C, informuje sme.sk.

Podľa ich informácií lieku by sa po schválení návrhu ministerstva zdravotníctva nemali dostať alkoholici a narkomani, ale ani ľudia, ktorí majú tetovanie alebo pírsing.

Na Slovensku žilo v roku 2009 podľa odhadov Ligy proti rakovine 30 až 50-tisíc ľudí s hepatitídou C, teda infekčným zápalom pečene.

Okrem šetrenia chce poisťovňa podľa svojej hovorkyne Petry Balážovej odstrániť rizikové správanie svojich poistencov a zvýšiť ich spoluzodpovednosť za vlastné zdravie.

Štátna poisťovňa zdedila po predchádzajúcom vedení dlh 200 mil. eur. "Ministerstvo zdravotníctva pozitívne vníma snahu VšZP zameranú na hľadanie úspor, avšak je presvedčené, že tieto návrhy úsporných opatrení nesmú byť primárne zamerané na úspory na pacientoch." uviedla pre denník hovorkyňa Zuzana Eliášová s tým, že zároveň by mali byť návrhy prediskutované s odborníkmi.

Podobný názor prezentoval aj vedecký sekretár Slovenskej hepatologickej spoločnosti Jozef Glasa. "S takto formulovaným zámerom poisťovne sa rozhodne nemôžem stotožniť," vraví.

Myslí si, že vytvárať kategóriu pacientov s hepatitídou C s rizikovou anamnézou je medicínsky aj eticky veľmi problematické.  "Podsúva sa tu totiž názor, že ľudovo povedané pacient si za svoju chorobu môže sám, spôsobil si ju sám svojím rizikovým správaním a mal by teda znášať sám aj dôsledky takéhoto správania. Teda, v konečnom dôsledku, aj náklady spojené s touto svojou chorobou a jej liečbou. Také jednoduché a jednoznačné to však v konkrétnom prípade nebýva," vysvetľuje Glasa.

Denník už informoval, že poisťovňa chce obmedziť aj špeciálne injekcie, ktoré sa pichajú ľuďom, ktorí v dôsledku degenerácie centrálnej sietnice alebo cukrovke strácajú ostrosť videnia a schopnosť vnímať farby a smerujú k slepote.

BRATISLAVA/sme.sk, zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tetovanie

Dôležité udalosti