SaS vyzvala Kováčika, aby odišiel z úradu

Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík
Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík Zdroj: TASR

Podľa generálneho prokurátora sa má Kováčik venovať riadeniu úradu, nie si prideľovať trestné veci.

Predseda najsilnejšej opozičnej politickej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík vyzval špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na okamžitý odchod z funkcie.

„Je hanbou nášho systému, nemá byť čo prokurátorom a už vôbec nie špeciálnym. Mal by okamžite odstúpiť," vyhlásil pred novinármi. Podľa neho neprichádza do úvahy, aby špeciálny prokurátor podal nula žalôb zo 61 prípadov, ktoré dozoroval.

Pre prácu Kováčika plánuje hnutie OĽaNO-NOVA iniciovať rokovanie parlamentného ústavnoprávneho výboru. O Kováčikovom pôsobení ako prvý informoval Denník N.

Podľa SaS by sa k tejto výzve mal pripojiť aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý jeho "prácu viackrát kritizoval".

"Pán Čižnár vie iniciovať voči Dušanovi Kováčikovi disciplinárne konanie, žiadame od neho, aby to urobil," povedal Alojz Baránik. Iba tak sa dá podľa Baránika zistiť, či "obrana, ktorú Kováčik na svoju obhajobu používa, je oprávnená".

SaS si myslí, že ak sa na odchod Kováčika z funkcie vyvinie dostatočný tlak, špeciálny prokurátor by tomu mohol podľahnúť. "Tak, ako to bolo v prípade Jozefa Holjenčíka z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví," zdôraznil predseda SaS Richard Sulík.

Sulík si nevie predstaviť, že by Kováčik mal byť vo funkcii ešte nasledujúce roky. Ak Kováčik neodstúpi, je podľa Sulíka vhodné zamýšľať sa nad tým, ako zmeniť zákon, keďže "práve ten ho vo funkcii zabetónoval".

Hnutie OĽaNO-NOVA chce, aby sa na Kováčikovu činnosť bližšie pozrel parlamentný ústavnoprávny výbor. Má sľúbené podpisy piatich opozičných poslancov. SaS túto iniciatívu podporí.

Prezentované čísla o Kováčikovej činnosti sú podľa Úradu špeciálnej prokuratúry manipulatívne prezentované. Tohto názoru je aj policajný prezident Tibor Gašpar. Úrad špeciálnej prokuratúry tvrdí, že Kováčik postupoval a postupuje pri vybavovaní všetkých spisov zákonným spôsobom. Komentovať "uvedené zavádzajúce a vymyslené či nepresné a pravdu ignorujúce vyjadrenia považuje za stratu času".

Premiér tvrdí, že nie je kompetentný hodnotiť prácu špeciálneho prokurátora

Premiér Robert Fico tvrdí, že na hodnotenie práce špeciálneho prokurátora sú kontrolné orgány a on nie je ten, kto by mal jeho prácu hodnotiť.

"Ak je niekto presvedčený, že zlyhal, na to sú kontrolné orgány. Je podriadený generálnemu prokurátorovi a plus určite existujú aj ďalšie možnosti, ako hodnotiť jeho prácu. Špeciálna prokuratúra podáva hodnotiace správy do parlamentu. Ja neviem o tom, že to by toto bola niekedy téma. Ja tu nie som teraz na to, aby som hodnotil prácu špeciálneho prokurátora," povedal dnes premiér Fico po svojom pracovnom výjazde v Košiciach. Pripomenul, že Dušan Kováčik bol do funkcie zvolený počas vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2004.

Čižnár reaguje na Sulíkovu výzvu

Kováčik sa má ako vedúci prokurátor venovať predovšetkým riadeniu úradu, nemá si prideľovať konkrétne trestné veci. Takto reaguje Generálna prokuratúra na medializovanú informáciu o špeciálnom prokurátorovi, že za osem rokov svojho pôsobenia dozoroval 61 prípadov a ani jeden raz nepodal obžalobu.

Ide aj o prípady ako kauza Bašternák, Gorila či nahrávka hlasu podobná premiérovi Robertovi Ficovi, informoval nedávno Denník N. Pokyn, aby sa Kováčik primárne venoval riadeniu úradu, uložil po svojom nástupe do funkcie generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Zdroj: TASR

"Za svoje rozhodnutia nesmie primárnu zodpovednosť špeciálny prokurátor. Väčšina trestných vecí do roku 2013 bola meritórne rozhodnutá dávno pred nástupom Jaromíra Čižnára do funkcie, ktorý bol vymenovaný v júli 2013," povedala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

SaS i OĽaNO-NOVA Kováčika vyzvali, aby odstúpil z funkcie. GP SR tvrdí, že postavenie špeciálneho prokurátora upravujú príslušné zákony a má autonómne postavenie.      "Generálny prokurátor môže iba preskúmať právoplatne skončenú trestnú vec, prípadne rozhodnúť o opravnom prostriedku v trestných veciach, ktoré osobne vydal špeciálny prokurátor, čo sa v minulosti stalo vo viacerých prípadoch, napríklad v prípade Bašternák," povedala Predajňová.


BRATISLAVA/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dušan kováčik

Dôležité udalosti