Za častou bolesťou nôh, bledosťou a únavou u detí môže byť leukémia

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock

Ročne pribudnú desiatky nových prípadov, častejšie sa vyskytujú u chlapcov.

Ak je dieťa bledé, unavené, často sa mu tvoria modriny alebo má infekciu bez reakcie na antibiotiká, môže mať leukémiu. Ide o príznaky pri nedostatku červených krviniek, ktoré produkuje kostná dreň.

Pri takomto podozrení treba vyšetriť krvný obraz, ktorý ukáže veľa.

Podľa prednostky Kliniky detskej hematológie a onkológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Alexandry Kolenovej, treba urobiť krvné testy aj v prípade, ak sa dieťa sťažuje na bolesť nôh a pritom nemá ortopedický problém.

Krvný obraz ukáže podľa Kolenovej veľa. V prípade, že v ňom dôjde k zmene a lekár zistí podozrenie, urobí punkciu kostnej drene, ktorá definitívne chorobu potvrdí alebo vyvráti.

Výsledok je známy do niekoľkých hodín. Prvá diagnostika je podľa Kolenovej rýchla, trvá len deň. "A hneď v ten deň začíname dieťa aj liečiť," podotkla.

Na Slovensku pribudnú ročne asi desiatky nových prípadov leukémie. Častejšie sa vyskytujú u chlapcov, nie je to však výrazný rozdiel. Odborníci podotýkajú, že kým v minulosti deti na toto ochorenie zomierali, dnes už možno vyliečiť viac ako 80 percent z nich.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti