Hrušovský je sklamaný

Pavol Hrušovský
Zdroj: SITA

SDKÚ-DS končí s KDH.

Pre Pavla Hrušovského je jeho volebný výsledok v prvom kole prezidentských volieb sklamaním a neúspechom. Kandidát Ľudovej platformy to otvorene priznal na dnešnej tlačovej konferencii v centrále KDH v Bratislave. Predseda KDH Ján Figeľ oznámil, že v druhom kole podporí hnutie Andreja Kisku.

"Nastane čas, aby sme analyzovali, prečo sa tak stalo," uviedol pred novinármi Pavol Hrušovský na margo svojho výsledku, keď v prvom kole prezidentských volieb získal len 3,3 percenta hlasov. Podľa jeho slov ponúkol svoj príbeh politika a veril, že ľudí presvedčí.
Zo skutočnosti, že sa tak nestalo, prežíva sklamanie, podľa vlastných slov ale nerezignuje. "Nie je to koniec, život v politike ide ďalej," povedal a dodal, že sa chce sústrediť na svoju poslaneckú prácu. Poďakoval sa rovnako voličom, ktorí sa zúčastnili na voľbách a osobitne tým, ktorí ho volili.


Prehru priznal aj predseda KDH Ján Figeľ. "Žiaľ, nedokázali sme presvedčiť, že máme najlepšieho kandidáta," uviedol Figeľ. Kresťanskí demokrati sú pred druhým kolom prezidentských volieb pripravení podporiť protikandidáta Roberta Fica - Andreja Kisku. "Robert Fico by mal ostať premiérom, aby naplnil svoje sľuby," skonštatoval Figeľ.

Kresťanskí demokrati sú pred druhým kolom prezidentských volieb pripravení podporiť protikandidáta Roberta Fica – Andreja Kisku. "Robert Fico by mal ostať premiérom, aby naplnil svoje sľuby," skonštatoval Figeľ. Hrušovský je s týmto postojom stotožnený. "Tým, že som sa po prvom kole prezidentských volieb vrátil do aktívneho straníckeho života, mám v otázke podpory pána Kisku rovnaký postoj ako je postoj KDH," zdôraznil Hrušovský.

Frešo: Ľudová platforma nemá zmysel

Rovnako aj SDKÚ-DS podporí Kisku. „Nasadíme štruktúry, nasadíme všetko, čo máme,“ povedal líder strany Pavol Frešo. K podpore Kisku vyzval aj ďalšie opozičné strany, aby vládny Smer neovládol všetky funkcie v štáte.

Porážku prezidentského kandidáta pravice Pavla Hrušovského (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS) považuje Frešo za dôsledok spolupráce KDH so Smerom pri príprave novely ústavy a dôrazu na konzervatívne témy v kampani. Frešo očakával, že Hrušovský sa pokúsi osloviť viac stredopravých voličov a nepôjde do spolupráce so Smerom. 


SDKÚ-DS podľa Freša nebude spolupracovať s KDH, pokiaľ neukončí spoluprácu so Smerom. „Ľudová platforma nemá zmysel, pokiaľ KDH bude spolupracovať so Smerom,“ konštatoval Frešo. Výsledky prezidentských volieb podľa neho ukázali, že spolupráca so Smerom sa nevypláca a aj potrebu generačnej obmeny. 

Most-Híd bude mobilizovať občanov

Opozičný Most-Híd odporúča voliť v druhom kole prezidentských volieb Andreja Kisku. „Voliči Mosta-Híd vedia, koho nevoliť. Sú proti koncentrácii moci. Napriek tomu, že pána Kisku nepoznáme, poznáme pána Fica. Preto odporúčame voliť pána Kisku. Veríme, že budúci prezident nebude bojovať proti niekomu, ale bude strážiť demokraciu, ochraňovať menšiny a slabších a bude dôstojným reprezentantom našej krajiny,“ povedal dnes novinárom líder Mosta-Híd Béla Bugár. Bugár zároveň pred druhým kolom považuje za dôležité mobilizovať občanov, aby k urnám prišlo čo najviac voličov.


Za porážkou spoločného kandidáta pravicových strán KDH, Mosta-Híd a SDKÚ-DS Pavla Hrušovského vidí Bugár viacero faktorov. Do volieb sa prihlásilo viacero kandidátov, ktorí brali Hrušovskému hlasy, napríklad Milan Kňažko či Gyula Bárdos.

Podľa Bugára to bolo vidieť aj na preferenčných prieskumoch, v ktorých mal Hrušovský najskôr 17 percent, po tom, ako do kampane vstúpili ďalší kandidáti, jeho percentá klesali. Voličov pre Hrušovského podporu nedokázalo zmobilizovať samotné KDH, ale ani SDKÚ-DS a Most-Híd. Za posledný klinec do rakvy Hrušovského pádu považuje Bugár dohodu KDH so Smerom-SD na ústavných zmenách. Asi dva týždne pred voľbami Most-Híd preto Hrušovskému odporučil, že by bolo lepšie, keby sa kandidatúry vzal. „Táto výzva nebola vypočutá, tak to nemalo zmysel, aby sme mu to kazili,“ komentoval Bugár skutočnosť, že verejnosť o tomto stretnutí neinformovali.

Ľudovú platformu chápe Bugár v súčasnosti ako zoskupenie, kde môžu strany spolupracovať iba ad hoc. „Most-Híd sa bude snažiť vytvoriť občiansku víziu Slovenska,“ konštatoval Bugár s tým, že občianska vízia by mala byť o tom, čo potrebujú občania. Prioritou záujmov pre Most-Híd teda podľa Bugára bude občan, strana samotná a až potom prípadné záujmy Ľudovej platformy.

Výsledky volieb

Víťazom sobotňajšieho prvého kola prezidentských volieb sa stal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého volilo 28 percent ľudí. V druhom kole, ktoré sa uskutoční 29. marca, sa stretne s Andrejom Kiskom. Tomu hlas odovzdalo 24 percent hlasov. Volebná účasť bola 43,4 percenta. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb Ústrednej volebnej komisie.


Tretie, nepostupové miesto obsadil podľa oficiálnych výsledkov Radoslav Procházka (21,24 percenta). Nasleduje Milan Kňažko (12,86 percenta), Gyula Bárdos (5,1 percenta), Pavol Hrušovský (3,33 percenta), Helena Mezenská (2,37 percenta), Ján Jurišta (0,64 percenta), Ján Čarnogurský (0,64 percenta), Viliam Fischer (0,5 percenta), Jozef Behýl (0,48 percenta), Milan Melník (0,4 percenta), Jozef Šimko (0,24 percenta) a Stanislav Martinčko (0,13 percenta).

BRATISLAVA/TASR, SITA - doplnené

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.