Takmer dve tretiny Slovákov sú za zrušenie Mečiarových amnestií

Expremiér Vladimír Mečiar.
Zdroj: TASR

Podľa výsledkov rastie podpora zrušenia Mečiarových amnestií s úrovňou dosiahnutého vzdelania.

Po zrušení Mečiarových amnestií v parlamente už nevolajú len laici, ale aj odborníci a právnici. Tento týždeň uplynie 19 rokov od rozhodnutia, ktoré znemožnilo vyšetriť únos syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Organizátori a páchatelia sú stále na slobode a užívajú si život.


Takmer dve tretiny (63 percent) Slovákov sú za zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1512 respondentov robila agentúra Focus od 6. do 18. februára.

Za zrušenie je rozhodne 32 percent opýtaných, skôr za ďalších 31 percent. Opačný názor má spolu 20 percent opýtaných. Z toho rozhodne proti zrušeniu je osem percent a skôr proti sa vyslovilo 12 percent. Sedemnásť percent odpovedalo, že nevie.

Agentúra dávala respondentom otázku v tomto znení: "Parlament bude v marci rokovať o zrušení tzv. Mečiarových amnestií, ktoré sa týkali zastavenia trestného stíhania v súvislosti so zavlečením Michala Kováča mladšieho do cudziny a zmareného referenda z mája 1997. Ste za alebo proti tomu, aby parlament prijal ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií a tieto skutky boli riadne vyšetrené?"

Z prieskumu tiež vyplynulo, že vo všetkých vekových skupinách obyvateľov nad 35 rokov dosahuje podpora prijatia ústavného zákona o zrušení tzv. Mečiarových amnestií približne dvojtretinovú úroveň.

U respondentov vo veku 18-24 rokov je podpora na úrovni približne polovice (53 percent) vekovej kategórie. V tejto vekovej kategórii sa však až takmer tretina opýtaných nevedela k otázke vyjadriť.

Podľa výsledkov rastie podpora zrušenia Mečiarových amnestií s úrovňou dosiahnutého vzdelania. Medzi respondentmi so základným vzdelaním dosahuje podpora prijatia ústavného zákona 55 percent. Medzi vysokoškolsky vzdelanými respondentmi je až na úrovni 76 percent.

Prieskum hovorí aj to, že zrušenie Mečiarových amnestií má najväčšiu podporu medzi voličmi SaS (77 percent) a OĽaNO-NOVA (75 percent). Podporujú ho však aj voliči hnutia Sme rodina (65 percent), Mosta-HÍD (63 percent), ĽSNS (62 percent), SNS (60 percent) a Smeru-SD (59 percent). Takmer trojštvrtinovú podporu (73 percent) má aj medzi voličmi mimoparlamentnej strany KDH.

Z prieskumu tiež vyplýva, že počet odporcov prijatia ústavného zákona o zrušení amnestií v žiadnej z parlamentných politických strán neprekročil 26 percent opýtaných.

BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mečiarove amnestie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.