Uplynulo už 10 rokov od výbuchu v Novákoch, pozostalí stále čakajú na odpovede

Pietnou spomienkou si dnes verejnosť v Novákoch pripomenula obete tragického výbuchu.
Zdroj: TASR

Z nešťastia vinia piatich bývalých pracovníkov podniku.

Až osem mŕtvych, takmer 40 zranených a poškodené budovy. Pred desiatimi rokmi otriasla prievidzským okresom ničivá explózia. Vo vojenskom opravárenskom podniku vybuchla munícia. Hovorí sa, že čas je najlepší liek. Pre pozostalých to ale neplatí.

„Je to strašné, ja neviem ako ďalej žiť, človeku sa to každý deň premieta táto tragédia," hovorí o svojom žiali vdovec Jozef Kováč.

„Bolí to, stále je to v pamäti, denno - denne," povedala pozostalá Erika Vačková.

Erika prišla po výbuchu o dcéru. Pravidelne sa vraj sťažovala na zlé podmienky v podniku.

„Hovorila, že jak doviezli tú zákazku, povolali nás robiť - ona chodila ráno a poobede, potom aj na nočné - rýchlo, rýchlo, aby sa to spracovalo," opísala vtedajšiu situáciu pani Vačková.

„Bol výbuch, to si pamätám," spomína Marek Prostinák.


Marek tiež pracoval vo vojenskom opravárenskom podniku. Výbuch ho vážne zranil. Veľa si z toho dňa nepamätá a navyše má aj problémy s rečou.

„Pravá ruka ostala nefunkčná, pravá noha zakopáva a najhoršie je, že už nemá šancu na liečenie," povedala jeho mama Tatiana Prostináková.

Prievidzským regiónom otriasol výbuch presne pred desiatimi rokmi. Munícia explodovala pri rozoberaní. Osem ľudí zomrelo a desiatky sa zranili. Z nešťastia vinia piatich bývalých pracovníkov podniku. Súd ale o ich vine či nevine stále nerozhodol.

„Žeby nás aspoň informovali, že sa to vyšetrovalo, vyšetruje alebo niečo," povedala Erika Vačková.

„Hlboko cítim ľudsky s pozostalými, je mi to veľmi ľúto, ale uvedený prípad je v riešení orgánov činných v trestnom konaní a nie je v mojej právomoci zasahovať do ich právomocí," vyjadril sa minister obrany.

Pre zdravotné problémy jedného z obžalovaných sa už dokonca pojednávalo aj v obývačke. Ďalšie pojednávanie bude 30-teho marca.

NOVÁKY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nováky

Dôležité udalosti