Táto bankovka bude čoskoro minulosťou. Pozrite sa, aká bude nová 50-eurovka

Stará 50-eurová bankovka.
Zdroj: Viktor Kunz/shutterstock.com

V obchodoch a peňaženkách ju budete mať od apríla.

Nová 50-eurová bankovka bude v obehu už o mesiac. Eurosystém dokončuje prípravy na jej zavedenie. Novú bankovku zo série Európa zavedenú do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov, a to v celej eurozóne od 4. apríla. Eurosystém pre tento účel zabezpečil 5,4 miliardy kusov bankoviek, informovala Národná banka Slovenska.

Nová bankovka obsahuje niekoľko ochranných prvkov. "Jedným z nich je aj okienko s portrétom v holograme, kde sa pri naklonení bankovky na lícnej strane zobrazia dúhové linky a v strede číslica 50, na rubovej strane drobné čísla 50 dúhovej farby," priblížila NBS.

Vo vodoznaku a holograme je zobrazený portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej je táto séria bankoviek pomenovaná.

Nápadné smaragdové číslo mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.

Krátke vystupujúce čiarky umiestnené na ľavom a pravom okraji bankovky uľahčujú jej identifikáciu, najmä zrakovo postihnutým.

Zdroj: TASR/AP

Zdroj: Viktor Kunz/shutterstock.com

"Aj po tomto dátume si však tieto bankovky zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia," vysvetlila národná banka.

Tá zároveň vyškolila zástupcov polície, komerčných bánk a osôb určených NBS na vykonávanie odborných kurzov na rozpoznávanie platidiel podozrivých z falšovania alebo pozmeňovania, ktorí budú poskytovať odborné školenia o novej bankovke na celom Slovensku.

https://www.youtube.com/watch?v=CpT9cHeAMa8


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Eurobankovka

Dôležité udalosti