V Košickom mestskom parku sa šíri hnilobný zápach, vraj za to môžu akvaristi

Úhyn rýb.
Zdroj: TV Markíza

Stovky rýb sa pravdepodobne udusili v zime pod ľadom. Záhadou ostáva, ako sa tam vôbec dostali.

Tuhá zima sa stala nepriateľom rýb, masové úhyny hlásili z viacerých kútov Slovenska. Aj v Košickom mestskom parku ich zahynuli stovky. K zodpovednosti no ani ku škode sa však nikto nehlási. Mesto vraj nevedelo o tom, že má v jazierku nasadené ryby.

Na jazierko v parku nie je pekný pohľad. Okolím sa začína šíriť hnilobný zápach rybaciny. „V prvom rade treba povedať, že tam tie ryby nemali čo robiť. Jazierko nebolo dimenzované ako rybník ale ako rekreačný objekt," uviedol Viliam Štrelinger, hovorca Správy Mestskej zelene Košice.

Stovky rýb sa pravdepodobne udusili v zime pod ľadom. Záhadou ostáva, ako sa tam vôbec dostali. Správa mestskej zelene tvrdí, že rôzne druhy rýb tam nasadili aktívni akvaristi, ktorí sa ich takýmto spôsobom chceli zbaviť.

„Vznikajú rôzne konšpiračné teórie, ako sa tam tie ryby dostali. Čo mohla správa mestskej zelene urobiť? V prvom rade treba povedať, aby aj ľudia boli trošku zodpovednejší a nerobili to, čo im napadne, pretože potom to môže mať takéto katastrofické následky," dodal Štrelinger.

Pracovníci mestskej zelene dnes začali jazierko čistiť. Jeden deň im však určite stačiť nebude. Ani skúsený akvarista nechápe, ako sa tam tieto živočíchy v tak veľkom počte dostali.

„Nechce sa mi veriť, že by niekto doniesol 3 ryby a za jednu sezónu sa tam namnoží 300 rýb," čuduje sa akvarista Vladimír Hauriška. Mesto sa k rybám nehlási a tak ani nebude hľadať vinníka. Škoda je pritom vysoká. Jeden dospelý koi-kapor stojí aj 10 Eur.

„Mali ich dať do nejakých nádob. Kyslíkovať im to a oni by celú zimu prespali v tých nádobách," myslí si akvarista. Podobne sa cez zimu stará Správa mestskej zelene o ryby vo fontánach. Tie však majú to šťastie, že sú evidované a úradníci o nich vedia.


KOŠICE/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Uhýn

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.