Študent, ktorý si vyberie zanikajúce remeslo, si môže privyrobiť 60 eur mesačne

Remeslo má zlaté dno.
Remeslo má zlaté dno. Zdroj: TV Markíza

Zdá sa, že zo stredných odborných škôl sa stáva zlatá baňa.

Deviatakov lákajú na peniaze. Stredné odborné školy robia všetko možné, aby získali nových študentov. Sľubujú preplatenie cestovného, ubytovanie aj eurá za známky. Šikovný študent, ktorý si vyberie zanikajúce remeslo, si môže privyrobiť 60 eur mesačne. A suma môže ísť ešte vyššie. Zdá sa, že zo stredných odborných škôl sa stáva zlatá baňa.

Snažia sa prilákať čo najviac deviatakov. Aj stredná odborná škola drevárska vo Zvolene. Dokonca si zaplatili si reklamu v médiách.

Nedarí sa im zaplniť odbory bez maturity - napríklad triedu stolárov a čalúnnikov. Riaditeľ dúfa, že pomôže finančná motivácia. Študenti dostanú eurá za známky od firmy, s ktorou škola spolupracuje. Ubytovanie a stravu majú zadarmo.

Byť študentom strednej odbornej školy sa vyplatí viac ako kedykoľvek predtým. Ak si žiak vyberie povolanie zo zoznamu, od štátu bude dostávať každý mesiac motivačné štipendium. Na zozname sú profesie, ktorým hrozí zánik. Od septembra 2015 štát takto vyplatil 75-tisíc eur.

Ak má deviatak na konci roka napríklad dve trojky a štyri dvojky - zmestí sa do priemeru, ktorý mu v prvom ročníku na strednej zaručí takmer 60 eur mesačne. Výhody ale pokračujú, ak si nových zamestnancov v nedostatkovom odbore vychováva aj firma napr. cez tzv. duálny systém.

V prípade odborov s nedostatočným počtom absolventov môže žiak poberať obe štipendiá.

To znamená, že okrem peňazí od štátu dostane aj podnikové štipendium. Dohromady to môže byť aj stovka mesačne. Za školský rok tisícka. Napriek finančnej motivácii je zručných mladých stále menej ako potrebujú firmy - o 3 - 5 tisíc.

Deviataci si majú z čoho vybrať, rozhodnúť sa musia do 10. apríla. Stredné školy musia dovtedy využiť čas čo najlepšie - bez nových študentov im totiž hrozia existenčné problémy.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Deviatak

Dôležité udalosti