Černákov štartér má na krku obvinenie z vraždy, vraj bežne okrádal mŕtvoly

Fotgrafia z oslavy Černákových narodenín.
Zdroj: TV Markíza

Bývalý boss sa k účasti na vražde priznal. Okrem neho sú obvinení Miloš Kaštan a Karol Mello.

Slavomíra Surového vinia policajti zo streľby na niekdajšieho šéfa hornonitrianskeho podsvetia Petra Novotného. Muža zavraždili presne pred dvadsiatimi rokmi, po tom, čo sa mal stretnúť s Mikulášom Černákom. Ten Markíze opísal dôvody, prečo strieľali.

Slavomír Surový bol po boku Černáka roky. Dosvedčuje to aj fotografia z narodeninovej oslavy vtedy 31-ročného Mikuláša Černáka. Vraj chodil vyberať výpalné, ale robil mu aj šoféra - testoval či autá po štarte nevybuchnú. Mnohí z banskobystrického gangu si ho vraj pamätajú ako muža, ktorý okrádal zavraždených. Údajne im bral cenné veci, ale aj oblečenie. No po Černákovom uväznení bol medzi prvými, ktorí ho začali usvedčovať.

"Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru uznesením zo dňa prvého marca tohto roku vzniesol obvinenie osobe S.S.," uviedol hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Niekdajšieho šéfa hornonitrianskeho podsvetia Petra Novotného zavraždili 6.marca 1997 pred banskobystrickým hotelom Lux. Tam sa mal stretnúť s Mikulášom Černákom. Vonku ho však čakalo vražedné komando.

Samopalmi typu vzor 58 a kalašnikovom rozstrieľali šoféra Novotného cez opierku hlavy na sedadle. Strelili ho do hlavy odzadu.

Motívy vraždy nám popísal Mikuláš Černák. S Novotným mali vraj problémy najmä bratia Ivan a Karol Mellovci.


„Motív vraždy bol ten, že Peter Novotný chcel zlikvidovať bratov M. a túto vraždu si objednal u M.K. A tiež jeden z motívov bol ekonomický t.j. ovládnutie teritória, ktoré zastrešoval Peter Novotný, teda Partizánske a okolie. S objednávkou prišli bratia M. a pokyn bol vydaný na základe našej spoločnej dohody - Černák, Kaštan, Kán - v tom čase riadiace osoby černákovcov. Tesne pred vraždou riadil strelcov prostredníctvom mobilu M. Kaštan," povedal Mikuláš Černák.

Surový mal byť tej noci členom vražedného komanda, podľa vyšetrovateľa strieľal. Na Novotného a jeho ochrankárov vypálili množstvo rán. Surový ale vinu celé roky odmietal a tvrdil, že bol len šoférom.

Podľa našich informácií ho však usvedčujú minimálne ôsmi muži. Medzi nimi sú údajne Miloš Kaštan aj František Salinger, ktorý si mal po vražde vziať Novotného tigre. Potom prišla deľba teritória a ďalšieho majetku.

„Bratia M. dostali región Partizánske, Prievidza a okolie. Tiež sme po Novotnom prevzali ochranu lukratívnej fabriky na výrobu topánok v Patrizánskom. Ochrankárovi Miroslavovi Antalíkovi som zaplatil po vražde Novotného ako bolestné pol milióna korún, nakoľko on nebol cieľ útoku," dodla Černák.

Na Novotného boli podľa Černáka nachystaní aj deň predtým, ale na dohodnuté stretnutie neprišiel. Bývalý boss sa k účasti na vražde priznal. Okrem neho sú obvinení Miloš Kaštan a Karol Mello. Slavomír Surový je teda v poradí už štvrtý. Momentálne je vo väzení v Banskej Bystrici, kde si odpykáva 15-ročný trest pre iné vraždy.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme černákovci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.