Pravdy a mýty o škrobe v potravinách

Potraviny s rezistentným škrobom.
Zdroj: bitt24/shutterstock.com

Existuje aj taký, z ktorého sa nepriberá.

Nie je škrob ako škrob a mnohí z nás sa ho boja. Ale existuje škrob, ktorý má dobrý účinok na náš organizmus a nemusíme z neho pribrať - tzv. rezistentný.

A aké má vlastnosti? Odpoveď na túto otázku sme hľadali v Teleráne s odborníkom na výživu a gastroenterológom Petrom Minárikom. Podľa jeho slov je to vlastne nestráviteľný škrob, ktorý prejde črevami bez toho, aby si z neho telo niečo zobralo.

Zdroj: Teleráno

"Čím je dostatočne zastúpený v plodine, ktorú jeme, tým sa ťažšie vstrebáva akýkoľvek cukor a jeho hladina po jedle tak nestúpa. Toto je jediný jeho zdravotne prospešný účinok," povedal.

Potraviny s rezistentným škrobom

Najviac, až 12 percent, sa ho nachádza v ovsených vločkách. Ďalej v strukovinách, zemiakoch, kukurici, ryži, banánoch, niektorých druhoch chleba i cestovinách.

Čo sa dá, to nevarte. Jedzte v surovom stave.

Minárik odporúča, že pri diétach nemusíme z jedálnička vynechať cestoviny. Treba ich však uvariť al dente pre zachovanie pozitívnych vlastností.

Na to, aby sme zachovali v jedle rezistentný škrob, nemali by sme uvarené potraviny prihrievať. Minárik ako príklad uviedol uvarené zemiaky, ryžu alebo cestoviny. Ak nám zostanú do druhého dňa, mali by sme ich jesť studené, resp. zohriať na úroveň izbovej teploty, pretože iba tak sa dostaneme do tela dobrý škrob.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti