Aj vy môžete mať záhradu v pohári od kompótu

V pohári si môžete vypestovať bylinka na raňajky.
Zdroj: TV Markíza

Úrodu stačí dať po vyklíčení do chladničky. A ako na to? Prečítajte si rady od bylinkárky.

Aj uprostred zimy sa dajú vypestovať vitamíny. Urobte si záhradu napríklad v pohári od zaváranín. Úrodu pozbierate už po dvoch dňoch.

To, čo sme ako deti pestovali na vate pre zábavu, dnes šéfkuchári v nóbl reštauráciách servírujú so stejkom na tanieri. Vedia, že klíčky sú takpovediac vitamínové bomby. "My ich používame. Edamame, to sú sójové bôby zelené, klíčky mungo fazule pridávame do polievok i hlavných jedál, ale aj na ozdobu," povedal nám šéfkuchár ázijskej reštaurácie Ján Kontroš.

"Zázrak je práve v tom, že rastlinka má najviac sily a energie v sebe práve vtedy, keď klíči, kedy potrebuje vyhnať zo seba zelené," vysvetlila bylinkárka Miriam Latečková z Nitry s tým, že napríklad klíčky sójových bôbov majú dvakrát viac bielkovín ako mäso.

Pani Miriam bylinky pozná veľmi dobre. Ľudí často prekvapuje, čo všetko z prírody chutí a dá sa jesť. Napríklad mungo, ktoré veľa ľuďom pripomína hrášok. Jedia sa z neho klíčky, vrátane šupky a zrniečka.

Klíčky si viete rýchlo a lacno za pár dní vypestovať aj doma. Vystačíte si s tanierom alebo pohárom od zaváranín, vatou a čistou vodou.

Podľa bylinkárky klíčiť v podstate môžeme dať čokoľvek. Napríklad pšenicu, hrach, či semienka žeruchy. Do pohára ich nasypeme, zalejeme vodou a pravidelne premývame, to je dôležité. A po 12 hodinách scedíme a necháme v pohári takto bez vody.

Úrodu z pohárov od zaváranín stačí dať do chladničky. A keď dostanete chuť na vitamíny, posypte si nimi napríklad chlieb s maslom.


NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti