Zastavili predaj masti. Sú v nej mikroorganizmy

calcium.jpg

Mohli by spôsobiť zápal.

Voľnopredajnú masť Calcium pantothenicum Zentiva, balenia 1x30 g a 1x100 g, už ľudia v lekárňach nekúpia. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) rozhodol o stiahnutí všetkých šarží lieku z trhu, a to pre výskyt mikroorganizmov.

Tie sa objavili v celkovo 11 šaržiach lieku vyrobených za posledné dva roky. "V troch šaržách lieku bol potvrdený výskyt baktérie Pseudomonas aeruginosa, u dvoch šarží lieku bol potvrdený výskyt kvasiniek," uviedla hovorkyňa ŠÚKL Valéria Pernišová. Stiahnuť všetky šarže sa podľa nej rozhodli z preventívnych dôvodov.

Calcium pantothenicum je masť, ktorá sa používa pri liečbe drobných popálenín a odrenín, pri podráždení spôsobenom napríklad nadmerným slnením, ako aj pri liečbe zapálenej kože z precitlivenosti či pri dlhotrvajúcom ekzéme.

Ústav upozorňuje, že kontaminovaná masť môže spôsobiť prestup mikroorganizmov do podkožia, dôsledkom čoho môže vzniknúť zápal, ktorý by sa mohol ďalej rozširovať. Ľudia, ktorí už sťahovaný liek vo svojej domácej lekárničke majú, ho môžu vrátiť do lekárne.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

BRATISLAVA/ SITA, TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti