Výbor pre ľudské práva sa bude zaoberať brutálnym zásahom policajtov z Trnavy

Policajtom, ktorí surovo dokopali mladú vodičku, hrozia roky väzenia
Zdroj: Nový Čas/TV Markíza

Podľa Eriky Jurinovej ministerstvo vnútra často zľahčuje či popiera vážnosť situácie.

Výbor pre ľudské práva sa bude zaoberať brutálnym zásahom trnavských policajtov v auguste 2016. Informuje o tom dennikN. "V rámci výboru budem vyžadovať od ministra vnútra a prezidenta policajného zboru informácie nielen o zásahu a konzekvenciách pre aktérov brutálneho zásahu, ale aj o tom, ako bolo naložené po zásahu s ľuďmi, ktorí sa stali jeho obeťami," povedala predsedníčka výboru Erika Jurinová (OĽaNO).

Podľa nej je videozáznam ďalším svedectvom o policajnej brutalite a porušovaní ľudských práv garantovaných Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv v rezorte vnútra.

"Častou reakciou rezortu je zľahčovanie či popieranie vážnosti situácie, k vyšetrovaniu a reálnemu potrestaniu vinníkov sa pristupuje nezodpovedne a liknavo. Dlhodobo je neriešený problematický stav, keď podobné prípady vyšetruje inšpekcia ministra vnútra, ktorá rozhodne nie je nezávislá. Toto prispieva k prehlbovaniu nedôvery voči polícii a policajtom, zároveň znevažuje prácu slušných a poctivých policajtov a zneisťuje občanov," povedala Jurinová, ktorá zaradila tému do programu utorkového zasadnutia výboru.

Čo sa stalo v auguste 2016

Štyri mladé dievčatá unikali pred pohotovostnou motorizovanou jednotkou. Keď im po divokej naháňačke a streľbe partia dievčat napokon zastavila, policajti ich kopali po celom tele.

Vozidlo šoférovala 22-ročná žena. Toxikologické testy zistili, že bola pod vplyvom drog a navyše bez vodičského oprávnenia. Viezla aj tri mladšie kamarátky. Unikali vyše stovkou od Trnavy až do Maduníc, čo je asi dvadsať kilometrov. Hliadka vypálila najskôr devätnásť striel do vzduchu a trinásť rán smerovalo na zadnú časť auta.

Troch policajtov už za neadekvátny zásah obvinili zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa našich informácií ich z policajného zboru prepustia.


BRATISLAVA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Policajná brutalita

Dôležité udalosti