Nevinná hra s mačkou alebo týranie? Mladíci zavesili na internet kontroverzné video

Chlapci sa nevhodne zabávali s mačiatkom.
Zdroj: TV Markíza

Upozorňujeme, že zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Vraj to bola iba hra. No odborníci si myslia niečo iné. Na internete sa objavilo video, na ktorom sa neplnoletý chlapec zvláštnym spôsobom zabáva s mačkou. Podľa niektorých to bolo týranie. Rodina chlapca to ale odmieta. Upozorňujeme, že zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Začína sa to nevinne. Neskôr ale na scénu prichádza chlapec so živou mačkou. Má popruh a je na vôdzke. Ťahá ju po záhrade. Evidentne to nie je vychádzka. „Tak je to dosť silná káva," takto okomentovala zábery Lenka Zolnierčiková z Občianskeho združenie Cesta za domovom.

Lenka sa ochrane zvierat venuje 10 rokov. Pôvodné video už na webe nie je. V reportáži sú len zostrihané zábery. „Z dostupných fotografií a videí môžeme usúdiť, že ide o preukázateľné týranie zvierat," dodáva.

„Určite sa evidentne bálo. Bolo to vidieť na tom chvostíku, ktorý malo mačiatko stiahnuté a už ku koncu videa sa ani nebránila tá mačička," konštatuje Aneta Žáková z Občianskeho združenie Prievidzská Labka.

Video a fotografie vyvolali na internete vlnu kritiky. Chlapec z videa nežije na Slovensku. Bol u starej mamy na dedine v okrese Prievidza. Fotografie sa dostali do rúk aj starostovi obce.

„Takéto niečo som si ani nepomyslel, ani v zlom sne, že by deti dokázali takéto niečo s domácimi zvieratami urobiť," hovorí starosta Ján Cipov.

Stará mama je z celej situácie nešťastná. No tvrdí, že jej vnuk mačke ublížiť nechcel. „Oni to brali ako hru. Naháňali sa s tým mačaťom, hrali, ale ublížiť mu nechcel nikto," tvrdí stará mama.

Chlapca vraj vyhrešili a zakázali mu, aby mačku vláčil po dvore. Starej mame teraz prekáža, aké reakcie sú na jej vnuka na internete.

„Uznajte sami. Chráni sa zvieratko a vystavuje sa dieťa takémuto obrovskému nebezpečenstvu? Ak ste čítali to, čo je na tom Facebooku, tak až mráz chodí po chrbte," bráni chlapca stará mama.

Faktom ale je, že chlapci si video nakrúcali sami. V tomto prípade môže ísť o nerozvážnosť, no odborníčka na duševné zdravie upozorňuje na dôležitý fakt.

"Štúdie ukazujú, že agresívni a násilní zločinci začínali v mladosti alebo v detskom veku týraním zvierat," konštatuje primárka psychiatrického oddelenia nemocnice v Bojniciach Darina Hrabovská.

Prípadom sa už zaoberá aj polícia. Podľa starej mamy chlapca z videa je mačka v poriadku. Odborníci ale tvrdia, že zviera trpelo.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Petra Zimana:


PRIEVIDZA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mačka

Dôležité udalosti