Domáce

V Žiline po prvýkrát hospitalizovali papagája s ľudskou chorobou

Papagáj so sklerózou a majiteľom
Zdroj: TV Markíza,

Dnes ho prepustili a má prísnu diétu.

Tak ako sa my ľudia bojíme zvieracích ochorení, tak aj zvieratá, respektíve ich majitelia by mali spozornieť. Zlá životospráva môže dostať k doktorovi aj zvieratá. Kôrnatením ciev trpia väčšinou ľudia. No my Vám ukážeme papagája ktorý s touto chorobou bojuje tiež.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

Sedemročného Filipa priniesol majiteľ do nemocnice v poslednej chvíli. Majiteľ Miroslav Michel nám povedal, že stratil záujem o všetko, stále bol na jednom mieste a mal zvesené krídla.

Odborníčka na exotické zvieratá Miroslava Kovalíková nám prípad priblížila takto: „Majiteľ nám spomenul, taký problém atypický, že niekedy spadne z bydielka."


Tím veterinárnych lekárov v Žiline dokázal len vďaka bohatým skúsenostiam zo zahraničia správne určiť diagnózu. Na Slovensku sa s ňou totiž ešte u zvieraťa nestretli.

Ateroskleróza je výlučne ľudská choroba, no v žilinskej veterinárnej nemocnici je s týmto ochorením hospitalizovaný aj papagáj Filip.

Je to civilizačná choroba ľudstva. V stenách ciev sa zhromažďujú tukové latky a vápnik, to zužuje cievy, tie sa môžu až upchať a to spôsobí náhlu smrť.

Na snímke sme videli, že jeho cievy, keby bol zdravý nie je vidieť, my sme ich videli. A podľa veterinárky to je hlavný problém.

Papagáj sa chvíľu pred našou kamerou hanbil, no po chvíli sa už predvádzal - kričal a škriekal.

Ľudia si upchávajú cievy zlou životosprávou, nadmerným pitím alkoholu, či fajčením. Filip síce nepil ani nefajčil, no mal svoje neresti. Arašidové oriešky a slnečnicové semená.

Dnes si už Filipa majiteľ odváža domov, no čaká ho striktná diéta. Musí jesť špeciálne granule, žiadna slnečnica a oriešky.

ŽILINA/Zuzana Glabazňová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.