Domáce

Drahé hrabanie: V Banskej Bystrili to robia za tisíce eur

Jeseň - ilustračná snímka
Zdroj: TV Markíza

Na dedinách to robia nezamestnaní, v mestách firmy.

Odhrabávanie lístia zo záhradky máte už zrejme za sebou aj vy. Stačili vám hrable a pár rodinných príslušníkov. Vyčistiť od lístia celé mesto, to je vraj ale hotová veda. Niektoré mestá za to platia desaťtisíce eur.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Je dohrabané. Trávniky pomaly zasýpa sneh a mestám začínajú chodiť faktúry za odpratávanie lístia. Verte či nie, sú to poriadne tisíce. "Do konca novembra za tieto aktivity vyčíslili sumu 80 300 €," povedala hovorkyňa mesta Banská Bystrica Martina Kanisová.

Menšie mestá zaplatili menej


Hrabali totiž na jar aj na jeseň. Tak napríklad na vo Zvolene zaplatili 11-tisíc eur a v Žiari nad Hronom 15-tisíc eur. "V tej sume je pohrabanie, naloženie a odvezenie lístia na kompostovisko podľa zákona," hovorí Libuša Murínová z Mestského úradu vo Zvolene.

Chuť musí byť, tak vravia v malej obci Králiky nad Banskou Bystricou. Na starosti ale majú omnoho menej ulíc a priestorov. Na tieto práce však využívajú služby nezamestnaných v rámci verejnoprospešných prác. „Pri nezamestnanosti 13 percent, ktorá je v našom okrese, je platiť za odpratávanie lístia bohapusté míňanie peňazí, tvrdí starosta obce Králiky Ivan Škamla.

Jesenné upratovanie robia pre mestá cudzie firmy, vlastné alebo príspevkové organizácie. Aj vy sa pýtate, prečo to aj tam nemôžu robiť nezamestnaní? Vraj by nestihli takú výmeru vyhrabať.BANSKÁ BYSTRICA/Martina Kašiarová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti