Ako si žijú po únose Kováča ml.: Spokojný dôchodca Mečiar, Lexa si vychutnáva luxus

Hlavní aktéri únosu Kováča ml.: Spokojný dôchodca Mečiar, Lexa si vychutnáva luxus
Zdroj: TV Markíza

Michal Kováč zomrel na jeseň 2016. Spravodlivosti za únos svojho syna sa nedožil.

Smrť bývalého policajta Róberta Remiáša sa dotkla verejnosti. Začalo sa vyšetrovanie. Údajne dôkazy aj svedkovia záhadne mizli. Existujú záznamy o skartovaní tisícky dokumentácii. Každý, kto prišiel do kontaktu s vyšetrovaním sa dostal do problémov. Vrátane vyšetrovateľov.

"Po akomkoľvek výbuchu zostávajú stopy aj hmotné a chemické. Nikde nič nebolo," povedal kedysi Vladimír Mečiar.

Neskôr však expertíza dokázala, že v aute bola nastražená výbušnina. "Vedeli sme, že ten pokus, že šlo o samovznietenie, že to bol nejaký náhodný útok, že to bola jednoducho technická nehoda, že je to blud," hovorí Marián Leško.

"Ja viem, kto to urobil a aj kto to objednal. Lebo to bola politická vražda na objednávku," hovorí matka Róberta Remiáša.

"Skutok sa nestal. Skutok sa nestal. Ešte raz, skutok sa nestal," povedal kedysi Vladimír Mečiar.

Prenasledovanie novinárov

"Novinári, ktorí chceli a mohli písať a hovoriť slobodne, sa začali dostávať do problémov," hovorí novinár Eugen Korda.

"Boli také sledovania, ktoré ste nemuseli vidieť a boli také, že vám naschvál ukázali, že vás sledujú, aby človek dostal strach. Keď ešte stále budem písať také blbosti, vedia, že mám dcéru a že sa jej môže niečo stať. Vtedy bola maličká. Tak to bola vyhrážka, ktorá sa ma najviac dotkla," hovorí novinárka Ľuba Lesná.

"Ráno som vstal a pred mojím domom stálo moje auto, ktoré bolo na cucky. Moja žena sa v jeden deň vrátila so slzami v očiach, že jej povedali, že nech skončím, lebo v opačnom prípade nám zabijú syna," tvrdí Korda.

"Mne sa zdalo priam neslušné si dovoliť mať strach," dodala Lesná.

"On patrí medzi ten typ ľudí, ktorý vzbudzuje hrôzu, ale v podstate je obrovský zbabelec. Matka, ktorej dá zavraždiť syna, tá sa už ničoho nebojí. A ja som nechcela nič iné, len sa mu pozrieť do očí. Tú hrôzu, ktorú som v nich videla, keď zistil, kto som, strašne sa ma bál," povedala Anna Remiášová.

Na verejnosť preniklo už príliš mnoho informácií, ktoré dokazovali, že SIS bola za zavlečením Michala Kováča ml. a vraždou Róberta Remiáša. Zároveň končilo funkčné obdobie Michalovoi Kováčovi. Keďže sa nepodarilo zvoliť nového prezidenta, Mečiar ako zastupujúci prezident využil svoje právomoci a udelil amnestie.

"Vrahovia a únoscovia si udelili amnestiu. Sami sebe. Pán Mečiar si udelil amnestiu sám sebe," hovorí novinár Eugen Korda.

"To si všimol celý svet a celý svet to jednoznačne pochopil. Ak by s tým on a SIS-ka nič nemali, tak nemal dôvod dávať komukoľvek amnestiu," tvrdí Marián Leško.


Zrušenie Mečiarových amnestií

Až prvá vláda Mikuláša Dzurindu otvorila otázku zrušenia Mečiarových amnestií. "Som robil všetko možné až na hrane zákonnosti, aby som umožnil presadiť sa spravodlivosti," povedal kedysi Mikuláš Dzurinda. Vtedy išiel Ivan Lexa prvýkrát do väzby. Po troch mesiacoch ho prepustili a ušiel do zahraničia. Dohromady strávil vo väzbe za všetky kauzy približne rok.

Ani po viacerých pokusoch sa nepodarilo Ivanovi Lexovi nič dokázať. "Mne sa to zdalo a dodnes zdá úplne absurdné," hovorí ústavný právnik Ján Drgonec.

Návrh na zrušenie amnestií bol v parlamente predložený osemkrát, ale doteraz sa nenašla dostatočná politická vôľa a dostatok poslancov, ktorí by návrh na zrušenie podporili.

"Tým, že zišla z očí postava Vladimíra Mečiara pred zopár rokmi, takže skončil mečiarizmus, ale jeho nominanti sú stále v súdnictve, politike. Ale najviac vplyvu zostalo samozrejme v biznise, ktorý vznikol z mečiarových divokých privatizácií v 90. rokoch," hovorí Ján Budaj.

"Je to o silnom lobbingu, v ktorom sa podarilo zabrániť zrušeniu amnestií už v minulosti," tvrdí ústavný právnik.

To isté sa môže stať aj teraz. Aj keby poslanci amnestie zrušili, konečné slovo bude mať ustavný súd. "Objektívne by mal ústavný súd dôjsť k záveru, že amnestie sa zrušili správne. Sú viacerí nepredvídateľní sudcovia ustavného súdu, takže by sa mohlo prihodiť, že súd rozhodne, že zrušenie je protiustavné," hovorí Drgonec.

Čo je dnes s hlavnými aktérmi?

Michal Kováč zomrel na jeseň 2016. Spravodlivosti za únos svojho syna sa nedožil.

Vladimír Mečiar si dnes užíva dôchodok a teší sa z vnúčat. Tlak na zrušenie jeho amnestií ho po rokoch opäť priviedol pred kamery --- a do alternatívnych médií. Novinárov si vyberá.

Ivan Lexa úspešne podniká. Vychutnáva si luxus na súkromnom ranči a pred verejnosťou sa skrýva. Nedávno sa vrátil z Mexika a tvári sa, že napätie okolo amnestií ho netrápi.

Oskar Fegyveres sa z obavy o svoju bezpečnosť roky skrýval v zahraničí. S rodinou tam žije dodnes.

Anna Remiášová 20 rokov bojuje za spravodlivosť. A nevzdáva sa.

 

BRATISLAVA/ Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Anna Remiášová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.