Oskar Fegyveres navštívil hrob Róberta Remiáša: Bol to kamarát, brat

Oskar Fegyveres navštívil hrob Róberta Remiáša: Bol to kamarát, brat
Zdroj: TV Markíza

Po tom, ako svedecky vypovedal, mu pomohol utiecť do cudziny a stal sa jeho spojkou.

Ôsmi muži mali 31. augusta 1995 zastaviť auto Michala Kováča ml., naliať do neho fľašu whisky a v kufri ho odviezť pred policajnú stanicu v rakúskom Hainburgu. S namierenou pištoľou ho vyzvali, aby vystúpil z auta a keď nereagoval, násilne ho vytiahli, udierali ho päsťami po tvári, paralyzátorom mu dávali elektrošoky na pohlavný úd.

Zavlečenie prezidentovho syna mala podľa vyšetrovateľov zorganizovať Slovenská informačná služba, ktorú vtedy viedol Ivan Lexa. Všetko sa to malo diať pod taktovkou vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara. "Nemal som nikdy nič spoločné s únosom Michala Kováča ml.," povedal kedysi Mečiar.

"To, že je za únosom môjho syna, absolútne nepochybujem," povedal bývalý prezident Michal Kováč v dokumente Nežná - 20 rokov manželstva so slobodou.

Pozrite si chronologický prehľad udalostí od zavlečenia Michala Kováča ml.:


Vladimír Mečiar

Začiatkom 90. rokov uznávaný politik, zbožňovaný masami. Kľúčový hráč, ktorý sa po rozdelení Česko-Slovenska stal prvým premiérom samostatnej Slovenskej republiky.

"Spočiatku oslovoval vlastne všetkých. Tá popularita bola založená na jeho charizme," hovorí novinárka a spisovateľka Ľuba Lesná.

"Po voľbách v roku 1992, sa dohodol s Václavom Havlom rozpad federácie. Už sa tam objavili náznaky toho, čo neskôr dostalo meno mečiarizmus," povedal politický komentátor a publicista Marián Leško. 

"V tom 93. a 94. roku bolo už jasné, kto je Vladimír Mečiar. Bolo už jasné, že je to politik, ktorý nemá vôbec žiadne zábrany, aby presadzoval sám seba a svoje záujmy," hovorí Lesná.

"Česi, Poliaci, Maďari dostali do NATO pozvanie skôr ako my. Rozhovory o vstupe do únie sa s nimi začali skôr ako s nami," hovorí Leško.

"Vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová nás nazvala čiernou dierou na mape Európy," dodáva Lesná.

"Bolo to hrozne smutné, že kvôli tomu, že Mečiar tu vládol, že sa sem nedostali. Je to jeho chyba. Len jeho chyba," povedala kedysi Albrightová.

"Moja cesta v 1993 v Spojených štátoch bola aj otázka budúceho usporiadania Európy a odpoveď bola "Nevieme. Nevieme ani či bude NATO"," povedal Vladimír Mečiar.

Michal Kováč

Prvý porevolučný slovenský prezident. Do funkcie ho nominoval práve Vladimír Mečiar, no nepočítal s tým, že sa mu jeho človek krátko na to postaví na odpor. "S pánom Mečiarom sa Slovensko nikdy nedostane do európskych štruktúr," povedal kedysi prezident Kováč.

Na jar 94-om vystúpil prezident s historickou správu o stave republiky, v nej otvorene kritizoval premiéra a jeho politiku.

"Prezident Kováč sa mu vzoprel," okomentovala to novinárka Ľuba Lesná.

"Pokiaľ ide o prezidenta, on hral osobné postavenie a svoju úlohu v politickom živote. Chodil a porozprával aj veľa hlúpostí v zahraničí, aj nám urobil zle," nechal sa počuť Vladimír Mečiar.

"Mečiar si to nevedel predstaviť, že by bol nejaký prvok v ústavnom systéme, ktorý b yon neovládal," tvrdí politický komentátor Marián Leško.

Druhá Mečiarova vláda v roku 1994 padla, no už o 7 mesiacov ju vrátili do hry predčasné parlamentné voľby. Vladimír Mečiar bol späť a bol ešte silnejší. "A jeho jediný cieľ bol dostať za každú cenu Michala Kováča z jeho funkcie," hovorí Leško.

Ivan Lexa

Od apríla 1995 šéf Slovenskej informačnej služby. Michal Kováč z neho odmietol urobiť ministra pre privatizáciu s odôvodnením že nespĺňa morálne predpoklady a nemá jeho dôveru. Mečiar si zmenou zákona presadil, aby riaditeľa tajnej služby namiesto prezidenta vymenúvala vláda.

"Ivanovi Lexovi to vyhovovalo, pretože naozaj robil všetko to, čo Vladimír Mečiar v danú chvíľu potreboval, od privatizácie až po šéfovanie SIS," hovorí Leško.

"Existujú dokumenty, ktoré svedčia o tom, že on vlastne politicky inicioval konanie SIS. A v tomto dokumente sú rozobrané tri varianty politickej likvidácie prezidenta Kováča. Ako ho kompromitovať, vytvoriť politický tlak, aby odstúpil, aby prestal vyvíjať kritické aktivity voči vláde," hovorí Igor Cibuľa, bývalý riaditeľ rozviedky SIS a publicista.

Nástrojom na diskreditáciu prezidenta sa napokon mal stať jeho vlastný syn. "Keď už všetko zlyhalo, tak chceli využiť to, že na Kováčovho syna bolo vyhlásené medzinárodné pátranie pre podozrenie z podvodu v Technopole," tvrdí Leško.

"Bolo od začiatku jasné, že cez mladého Kováča chcú kompromitovať prezidenta. Nebol ani čelný predstaviteľ Technopolu, ani jeho firma dokázateľne nič s Technopolom nemala," hovorí Ľuba Lesná.

"Toto mu dávalo príležitosť a povedať verejnosti, pozrite sa, prezident, na čo sa tu hrá na spravodlivého a akého má lumpa syna a človek, ktorý takto cez syna robí hanbu republike, mal by si spakovať pinklík a odísť z funkcie," hovorí Marián Leško.

Oskar Fegyveres

Policajt, ktorý ako 26-ročný nastúpil do Slovenskej informačnej služby na útvar sledovania. Úlohu agenta vykonával iba tri mesiace a hovorí, že bol medzi tými, ktorí plnili príkaz sledovať prezidentovho syna.

Vzal nás na miesto, kde vtedy stálo odparkované auto SIS, z ktorého sledovali dom oproti cez cestu. Vedel, koho sledujú? "Nevedeli sme, koho sledujeme. Ja osobne som si to nechal zistiť cez známych na polícii podľa ŠPZ vozidla, že sa jedná o prezidentovho syna," hovorí Fegyveres.

Vedel, prečo ho sledujú? "Nie. Myslím si, že to okrem šéfov nevedel nikto, prečo ho sledujeme. Zaznamenávali sa kontakty a návštevy Kováča mladšieho. Zároveň, keď odchádzal z domu, tak sa išlo za ním," hovorí.

Pozrite si, kde všade nás Oskar zaviedol a čo nám porozprával.

Róbert Remiáš

Policajt, ktorý bol blízkym priateľom Oskara Fegyveresa. Po tom, ako svedecky vypovedal, mu pomohol utiecť do cudziny a stal sa jeho spojkou. "Vládna moc tu spáchala zločiny a potrebovala umlčať svedkov. Róbert chcel pomôcť Oskarovi, aj mu pomohol. Vlastne mu zachránil život a o ten svoj prišiel," povedala nám Anna Remiášová.

"Róbert Remiáš bol najlepší priateľ Oskara Fegyveresa. Veľmi mu pomáhal. Dokonca ho presviedčal, aby vypovedal," hovorí Ľuba Lesná.

"Povedal som si, že keď toto spravili prezidentovi, čo môžu urobiť mne. S Robom sme si sadli a zisťovali sme, akoby sa to dalo spraviť, že na mňa príde vyšetrovateľ policajného zboru, ako sa mu podhodiť," povedal Fegyveres.

"Viem určite, že Fegyveresa doviedol ku prezidentovi advokát Havla v kufri auta. Rokovali o tom, že bude vypovedať. Rokovali o tom, že za túto výpoveď, mimochodom krivú výpoveď, dostane amnestiu na celý život a dostane peniaze na pobyt v zahraničí," povedal kedysi v parlamente Mečiar.

"Áno, bol som u prezidenta Michala Kováča. Bavil som sa s ním o tom, že to spravila SIS. Nevybavoval som si žiadnu milosť. Čo sa týka peňazí, áno, dostal som peniaze. Pol milióna šilingov. Boli to peniaze na to, aby som vôbec mohol v zahraničí existovať," vysvetlil Oskar.

"Robo mal pager a na tom sme si nechávali odkazy, keď išlo o niečo súrne. Nosil mi noviny a listy od našich. Proste, celá tá komunikácia medzi mnou a rodinou závisela od Roba," dodal.

"Strach som mala obrovský, ale v žiadnom prípade by som ho nezastavovala v tom, aby pomáhal niekomu, komu ide o život. Takisto sme vedeli, že je sledovaný," povedala matka zavraždeného Róberta Remiáša.

"Najprv to boli autá, s ktorými som sa sledoval aj ja v SIS. Bral to športovo. Až potom keď nastúpila Nitra a okolie, vtedy začal mať strach," povedal Oskar.

"Bál sa. Už ku koncu sa bál a práve preto išiel za tým dosadeným Stredoslovákom Čížom a požiadal ho, aby zrušil to sledovanie. Ten sa mu vysmial a povedal mu, že keď prezradí, kde sa zdržuje Oskar, tak to zruší," prezradila Anna Remiášová.BRATISLAVA/ Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.