Via Iuris odovzdala petíciu za zrušenie amnestií, podpísalo ju cez 76 500 ľudí

Petíciu za zrušenie amnestií odovzdala organizácia Via Iuris poslancom.
Zdroj: TASR

Podľa organizácie je dostačujúce, aby Mečiarove amnestie boli zrušené formou ústavného zákona.

Výzvu na zrušenie Mečiarových amnestií podpísalo cez online podpisovú akciu www.somza.to 76.831 ľudí. Spustili ju pred dvoma týždňami. Petíciu dnes organizácia VIA IURIS spolu so študentmi odovzdala na podateľni Národnej rady (NR) SR.

„Chceme tým dať poslancom najavo, že ľuďom táto téma vôbec nie je ľahostajná a vyzvať ich k zodpovednosti, aby našli spoločné riešenie a konečne sa táto otázka vyriešila," uviedla Zuzana Čaputová z VIA IURIS. Podľa jej slov ide o najpočetnejšiu online podpisovú akciu v histórii Slovenska. „Pre poslancov ide o silný signál o záujme verejnosti o túto tému a zároveň konkrétne prianie na zrušenie amnestií," dodala.

Podľa VIA IURIS je dostačujúce, aby Mečiarove amnestie boli zrušené formou ústavného zákona. „Návrh vládnej koalície na jednej strane, tá úvaha zaviesť právomoc Národnej rady priamo do ústavy je pochopiteľná a akceptovateľná, trošku je otázne, či v skrátenom legislatívnom konaní," dodala. Danie právomoci Ústavnému súdu SR na kontrolu rozhodnutia ústavodarnej moci považuje VIA IURIS za niečo navyše. „Avšak plne rešpektujeme to, ako sa politické strany navzájom dohodnú. Ak zvolia túto cestu, a tá cesta bude nakoniec viesť k tomu, čo je cieľom, to je zrušenie Mečiarových amnestií, akceptujeme to," uviedla Čaputová.


Poslanci mali o zrušení Mečiarových amnestií rokovať dnes. Nakoniec sa dohodli a posunuli rokovanie o týždeň, na utorok 28. marca. Opozícia vládnu iniciatívu podporí, má však päť podmienok. Týkajú sa premlčania skutkov zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny a vraždy Róberta Remiáša, zastupovania na Ústavnom súde (ÚS) SR, dôraznej obhajoby zrušenia amnestií aj možnosti predkladať námietky zaujatosti voči niektorým ústavným sudcom. Ďalej zrušenia nielen milosti exprezidenta Michala Kováča voči jeho synovi, ale voči všetkým, ktorým ju vtedy pre kauzu Technopol udelil. Opozícia tiež žiada, aby ÚS SR konal až v prípade, ak sa naň obráti 30 poslancov NR SR, a ďalej aby vedľajším účastníkom konania pred ÚS SR bol prezident SR aj vláda.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Via iuris

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.