Ako prežiť jeho príšernú matku? Toto platí na svokry

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Odborníčka prezradila, ako si poradiť so svokrou.

Ktorá nevesta nikdy neprišla do konfliktu so svokrou? Asi máloktorá sa môže pochváliť dokonalou matkou svojho vyvoleného. Čo robiť, keď si nedokážete poradiť s príšernou svokrou? Píše prozeny.blesk.cz.

Mamičkin maznáčik

Chorobný vzťah syna a matky pomenoval psychoanalytik Sigmund Freud ako Oidipov komplex. To už je ale extrémny príklad. Väčšinou je problém omnoho jednoduchší. Matka sa jednoducho ťažko zmieruje s tým, že by hlavnú úlohu v živote jej syna mala prevziať iná žena. Mladšia, poskytujúca telesnú rozkoš a rodiaca potomkov. Žiarlivej matke nebude žiadna "nevesta" dosť dobrá. A keď sa konečne nejaká s jej synom usadí, pekne si na ňu posvieti. 

Príbeh

Tridsaťročný Adam sa s o rok mladšou Irenou zoznámil na plavárni. Páčilo sa mu, že je športovo založená, rada cestuje, miluje filmy, ktoré sa páčia aj jemu, jazdí na bicykli, číta, baví ju jej práca, jednoducho je to aktívna žena. Keď ju predstavil doma a vyšlo najavo, koľko má záujmov, Adamova mama si začala diskrétne utierať slzy. Prekvapená rodina sa pýtala, čo sa stalo. Maminka hneď usúdila, že takáto emancipácia bude mať jediný výsledok - že sa vysnívaných vnúčat nedočká. Márne ju Irena presviedčala, že po deťoch túži a teší sa na ne.

Irena si vzala Adama aj napriek tušeniu, že ju nečaká prechádzka ružovým sadom. A tak aj bolo. Svokra k nim chodila s nahnevaným výrazom a vždy kontrolovala, v akom prostredí to jej syn žije. Studená večera? Hnus! Kôš nevyžehlenej bielizne? Škandál! Irena pije víno? To je nehorázne! Zlepšilo sa to, keď Irena priviedla na svet prvú dcérku. Babička bola šťastná. Vtedy však prišli výchovné postupy babičky. Irenu najviac rozčuľovalo, že sa za ňu Adam nikdy nepostavil. Čo s tým?

Čo na to odborníčka?

Odborníčka Gabriela Böhmová vysvetľuje, prečo sú niekedy vzťahy napäté. "Matky sa o svoje deti starajú od narodenia, chcú pre ne to najlepšie. Vzťah nevesta - svokra je o to náročnejší, že matka vlastne poskytne priestor ďalšej žene a partnerka obsadzuje priestor matky. To je podhubie, v ktorom môže klíčiť a rásť rivalita, žiarlivosť a ješitnosť. A to z oboch strán. Matky sú tie, ktoré svoje deti odmalička opatrovali, tak majú niekedy tendenciu chrániť ich pred všetkým zlým aj naďalej. Alfou a omegou korektného vzťahu so svokrou je vzájomná veľkorysosť," hovorí.

Myslite na deti

Podľa odborníčky by ste mali k svokre pristupovať ako ku žene, ktorá vychovala toho skvelého muža, s ktorým tvoríte pár. Svokra by mala oceniť to milé dievča, ktoré si syn vybral. Oplatí sa nájsť niečo spoločné, niečo, čo bude jedna na druhej obdivovať.

"Myslime na to, že moja (potenciálna) svokra bude jediná, kto mi pomôže so starostlivosťou o deti. Ako sa správame k rodičom svojim a partnerovým, tak sa budú pravdepodobne raz správať naše deti k nám," hovorí Gabriela Böhmová.

Zbytočne to príliš neriešte

Prečo sú vlastne vzťahy svokra - nevesta napätejšie ako vzťahy svokor - zať? Problém je v tom, že ženy sa vo vzťahoch viac babrú ako muži. Viac ich riešia, ľahšie nachádzajú chyby a možné problémy.

BRATISLAVA/ prozeny.blesk.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.