Toto sa stane s vaším telom, keď zjete cestoviny alebo chlieb

Žena s bagetou.
Zdroj: shuterstock.com/Radharani

Prečo sa po takýchto potravinách priberá?

Napadlo vás niekedy, čo sa s vaším telom stane, keď zjete napríklad cestoviny alebo chlieb? A prečo sa po takýchto potravinách priberá? Odpoveď nájdeme, ak sa zameriame na príjem sacharidov, ktoré tieto potraviny obsahujú, píše tn.cz.

Každý, kto sa niekedy snažil držať diétu, sa touto otázkou zaoberal. Sú sacharidy prospešné, alebo skôr škodia? A názory sa líšia. Kým jedni hovoria, že by sme mali jesť len niektoré sacharidy a ostatným sa vyhnúť, iní tvrdia, že máme jesť všetky, aby sme boli zdraví.

Je pravdou, že sacharidy môžu za to, že priberáme na váhe. Na druhej strane ale fungujú ako energia, ktorá poháňa každú bunku v tele. V čom je teda pes zakopaný? Jednoducho v množstve sacharidov, ktoré zjeme. Dávno sa vie, že všetkého veľa škodí. Nadmiera sacharidov vedie k priberaniu, môže rozvíjať inzulínovú rezistenciu a viesť až k cukrovke.

"Sacharidy sa rozdeľujú do troch kategórií - cukry, škroby a vláknina," vysvetlila pre Daily Mail výživová špecialistka Vanessa Hillová. "Cukry nájdeme napríklad v mlieku či ovocí, škrob v cestovinách alebo zemiakoch, vláknina je potom obsiahnutá v zelenine," dodala.

Čo sa deje v tele, keď zjeme cestoviny alebo chleba

Trávenie sacharidov začína už v ústach, kde sa škroby pomocou slín rozkladajú na kratšie polysacharidové reťazce. Akonáhle sa potrava dostane do tenkého čreva, pankreas uvoľňuje enzým zvaný pankreatická amyláza a rozkladá reťazce na jednoduchšie monosacharidy. Tie sa potom vstrebávajú stenou tenkého čreva do krvného obehu.

Najdôležitejším monosacharidom je glukóza, ktorá je významným zdrojom energie pre bunky a orgány, vrátane svalov a mozgu. V skutočnosti náš mozog spotrebuje polovicu všetkých cukrov, ktoré do tela dostaneme.

Hlavným zdrojom glukózy sú pritom komplexné sacharidy, ktoré nájdeme najmä v chlebe, cestovinách, zemiakoch či ovocí.

Pozor, nech to nepreženiete

Hoci znie lákavo predstava, že čím viac sacharidov prijmeme, tým viac energie budeme mať, tak jednoduché to nie je. Keď jete príliš veľa sacharidov, v krvi stúpa hladina cukru. Pankreas potom uvoľňuje inzulín, aby hladinu cukru v krvi znížil, a časť cukrov si zároveň uloží ako zdroj energie pre neskoršie použitie. Inzulín v tele je skrátka zodpovedný za ukladanie tukov.

Lenže čím viac inzulínu v krvi koluje, tým viac telo premieňa sacharidy na tuky, ktoré ukladá v oblasti zadku, stehien, brucha a bokov. A váha letí nahor. Príliš veľa cukrov ale môže viesť aj k starnutiu. "Je dôležité mať na pamäti, že jedlo je palivo, takže sacharidy, bielkoviny aj tuky by mali byť konzumované s mierou," dodala Hillová.

BRATISLAVA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti