Zásadné zmeny v II. pilieri, o ktorých by ste mali vedieť

Dôchodca
Zdroj: tomertu shutterstock.com

Začnú platiť od februára 2018.

Sporíte si v druhom dôchodkovom pilieri? Peniaze z neho sa budú vyplácať po novom. Viac ľudí sa bude môcť rozhodnúť, či ich chcú vyplatiť naraz, alebo postupne cez doživotný dôchodok.

Dnes je to tak, že väčšina sporiteľov v druhom pilieri nemá inú možnosť ako kúpiť si v životnej poisťovni doživotný dôchodok. Prichádza ale zmena.

Ľudia sa k úsporám z druhého piliera dostanú oveľa jednoduchšie a budú sa môcť slobodnejšie rozhodovať, ako so svojimi peniazmi naložia.

„Ak bude mať človek doživotný dôchodok vo výške 425 eur, tak so zvyšnými peniazmi, ktoré si ušetril naviac, bude môcť nakladať podľa vlastného uváženia. Buď to použije na zvýšenie dôchodku, alebo to bude čerpať postupne alebo si to odloží ako železnú rezervu. V prípade životnej situácie si ich môže vybrať," prezradil štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna.

Suma 425 eur je priemerná výška slovenskej penzie. Sociálna poisťovňa ju bude aktualizovať. Podľa asociácie poisťovní ale nové pravidlá zmenšujú balík, ktorý majú poisťovne na vyplácanie dôchodkov.

„Dôchodky budú nižšie, lebo do systému dôchodkového zabezpečenia budú vstupovať iba ľudia s nižšími príjmami. Vnímame celú túto novelu s rozpakmi, že sa namiesto budovania systému zabezpečenia na dôchodok deštruuje systém tým, že sa vyplatia na ruku peniaze a hlavne tým bohatším," tvrdí šéfka Asociácie slovenských poisťovní Jozefína Žáková.

Ako vysvetlil analytik Finančného Kompasu Maroš Ovčarik, časť zodpovednosti sa takto presúva na ľudí. Podľa neho je na nich, aby peniaze neminuli jednorázovo a neuvážene, pretože sú primárne určené na celú dôchodkovú dobu.

Navyše, keď sporiteľ dovŕši 52 rokov, môže sa sám rozhodnúť do akých fondov budú investované jeho príspevky v druhom pilieri. Zmeny, ktoré už definitívne schválil parlament, začnú platiť od februára 2018.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti