Bývalá riaditeľka na súde. Odmeny pre učiteľky mali končiť na jej účte

Bývalá riaditeľka na súde. Odmeny pre učiteľky mali končiť na jej účte

Peniaze jej dávali osobne, či prevodom na účet. Tým, ktoré platiť odmietali, sa údajne vyhrážala stratou práce.

Aby neprišli o prácu, museli za to platiť svojej šéfke. Štyri učiteľky v základnej škole v Prešove tvrdia, že odovzdávali vtedajšej riaditeľke časť svojich odmien. Trvalo to vraj tri roky. Policajti odviedli riaditeľku priamo zo školy. Dnes sa na súde bránila.

Škandál s vydieraním učiteliek sa prevalil ešte v septembri 2015. Svojej šéfke mali učiteľky vylepšovať príjem.

"Zavolala ma do riaditeľne, posadila ma. Keďže sme sa poznali 20 rokov, lebo sme predtým učili na jednej škole, tak mi povedala, že budem dostávať 100 eur osobné hodnotenie s tým, že jej budem odovzdávať 50 eur," povedala jedna z učiteliek.

Peniaze jej dávali osobne, či prevodom na účet. Tým, ktoré platiť odmietali, sa údajne vyhrážala stratou práce.

„Danka, slovenčinárov a občiankárov je nás tu strašne veľa, musíš si rozmyslieť, ktorou cestou pôjdeš, neurobíš ty, urobí iný," mala povedať riaditeľka učiteľke.


"Keď som v júni povedala stačí, v auguste som mala o tretinu znížený úväzok a nakoniec sa to riešilo tým, že mi chcela dať výpoveď," povedala učiteľka.

Riaditeľka si takto, podľa obžaloby, prilepšila o viac ako 8-tisíc eur. Za zločin vydierania jej hrozí až 10-ročný trest.

„V tomto prípade som skutok nespáchala, som nevinná," tvrdila riaditeľka na súde. Bráni sa tým, že učiteľkám požičala peniaze a tie jej ich postupne vracali. To však všetky učiteľky rázne odmietli a len ťažko hľadali slová na to, čo všetko si pri nej prežili.

"Je to veľmi ťažké pozerať sa na to. Všetko sa vám premieta zase pred očami, všetky zdravotné problémy, všetko. Pretože za jej pôsobenia som bola naozaj zlomená," hovorí jedna z učiteliek.

Bývalá riaditeľka už v škole nepracuje ani ako učiteľka. K prvému marcu sa dohodla s vedením na výpovedi. Podľa nášho zdroja odišla aj s viac ako 2-tisícovým odstupným.

PREŠOV/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Učiteľka

Dôležité udalosti