Bankomat jej vydal poškodenú bankovku, prekvapenie prišlo v banke

Poškodená bankovka.
Zdroj: TV Markíza

Na výmenu poškodených bankoviek existujú jasné pravidlá.

Asi každému sa už stalo, že sa mu do peňaženky dostala bankovka zlepená lepiacou páskou, poliata tekutinou či vypraná. Našej diváčke už natrhnutú bankovku vydal ale bankomat. Na výmenu poškodených bankoviek existujú jasné pravidlá.

Keď si idete vybrať peniaze z bankomatu, asi len málokto z nás čaká, že dostane do ruky zničené bankovky. „Išla som si vybrať do bankomatu peniaze, 50 eur, dve 20-eurové bankovky a jednu 10-eurovú. No 20-eurová bankovka bola odtrhnutá, dosť značný kus bol odtrhnutý," povedala nám naša diváčka.

Pokiaľ máte podobný problém a zničených peňazí sa chcete zbaviť, môžete si ich vymeniť v pobočke komerčnej banky. Našej diváčke však odmietli vymeniť bankovku aj tam. Podľa banky sa to môže stať, ak je bankovka zničená vo väčšom rozsahu. Väčší problém ako roztrhnutá, je bankovka, z ktorej niečo chýba.

„Roztrhnuté eurobankovky vymieňame okamžite, pokiaľ z bankovky nechýba viacej ako jeden centimeter na dĺžku alebo na šírku," vysvetlila Zuzana Dvořáková z komunikačného oddelenia VÚB banky.

Rovnaké je to aj v ostatných bankách. Bankovky, ktoré sú poškodené viac, sa musia ale na výmenu posielať do Národnej banky Slovenska. To znamená, že buď pôjdete do jej pobočky vy osobne a budete to mať bezplatne, alebo peniaze na výmenu pošlete poštou či požiadate o pomoc na pobočke komerčnej banky, za čo si už zrejme priplatíte. Niektoré banky si za výmenu totiž účtujú aj poplatok.

Roztrhané bankovky vám potom NBS vráti, avšak pokiaľ ide o reklamáciu, musíte počítať s tým, že na svoje peniaze si možno počkáte.

Klientka banky nám povedala, že nakoľko je to zdĺhavý proces, tak jej ponúkli, že bankovku vymenia, s tým, že oni ju pošlú do NBS a za 30 dní sa mi tá bankovka vráti. „Je to zdĺhavé a ľudia potrebujú tie peniaze hneď, a nie že za 30 dní," dodáva.

Hovorkyňa národnej banky Martina Solčanyiová však tvrdí, že bankomat by nemal vydať roztrhanú bankovku, nakoľko bankomaty sú plnené bankovkami prísne kontrolovanými bankami, alebo na to oprávnenými spoločnosťami. Dodržiavanie týchto pravidiel kontroluje NBS.

No aj bankomat je len stroj. A tak hoci za to, že vám bankomat vydal poškodenú bankovku nemôžete, paradoxne, aby ste sa dostali k svojim vlastným peniazom, budete si ich musieť možno aj zaplatiť.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bankovka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.