Likvidačné pokuty za neprihlásenie zamestnanca do sociálky možno zrušia

Likvidačné pokuty možno zrušia.
Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo nespresnilo, či zruší pokuty úplne alebo ich bude iba znižovať.

Malé pochybenie ich dostalo do obrovských problémov. Za neskoré prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne hrozia zamestnávateľom až likvidačné pokuty. Rezort práce priznáva tvrdosť zákona a plánuje zmeny.

Za chyby sa platí. A vedia to už aj úradníci ružinovského starostu v Bratislave. Kvôli administratívnej chybe, neskorého prihlásenia niektorých zamestnancov do Sociálnej poisťovne, mestská časť nebude môcť byť žiadateľom o niektoré dotácie, týka sa to napríklad eurofondov.

Zákon hovorí jasne, ak zamestnávateľ neprihlási zamestnanca do Sociálnej poisťovne, dopúšťa sa nelegálneho zamestnávania. A to bez ohľadu na to, či ide iba o obyčajnú ľudskú chybu alebo úmysel.

„To nie je o tom, že zamestnávateľ neprihlási zamestnanca, ale prihlási ho do Sociálnej poisťovne o pol dňa neskôr, alebo na druhý deň ako začne pracovať. Z toho titulu, že ho prihlásil až potom, ako začala tá práca, dostáva dnes ten zamestnávateľ 2-tisícovú, dokonca 5-tisícovú pokutu, a to je jednoducho neprimerané," tvrdí Jozef Mihál, bývalý minister práce.

Hovorí, že podobných prípadov je veľa, keď napríklad mzdárka pracuje neraz pre viacerých externých klientov a na zamestnanca pozabudne. Alebo keď majiteľovi reštaurácie ochorie kuchár a on rýchlo potrebuje nového na záskok. Ak ho zamestná skôr ako ho stihne nahlásiť do poisťovne, pokuty ho zlikvidujú.

„Uvedomujeme si tvrdosť zákona pri neskorom prihlásení zamestnanca do Sociálnej poisťovne, a preto pripravujeme legislatívnu zmenu. Musíme nájsť také riešenie, aby tu nebol priestor na špekulatívne správanie zamestnávateľov. V praxi sa totiž stretávame s tým, že zamestnávatelia vôbec neprihlásia zamestnanca do Sociálnej poisťovne," uviedla Veronika Husárová, z tlačového oddelenia rezortu práce.

Pripomienkové konanie odštartuje v máji

Zamestnávatelia ale hovoria, pokiaľ ide o podvodníkov, ktorí neprihlásia zamestnanca do poisťovne, lebo ho využijú napríklad iba na sezónne práce a zamestnajú načierno, treba to posudzovať osobitne.

„Ak sa budú tieto prípady individuálne posudzovať a bude sa prihliadať na to, či to bol úmysel, alebo zlyhanie ľudského faktora, tak to vnímame veľmi pozitívne," myslí si Radovan Maxin, z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Ministerstvo nespresnilo, či zruší pokuty úplne alebo ich bude iba znižovať. Dobrou správou je, že pripomienkové konanie k právnej norme by malo odštartovať už v máji tohto roka. Poctiví zamestnávatelia by sa tak čoskoro mohli dočkať zmeny aj v praxi.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti