Prečo kotlebovci nepriznajú, že sú fašisti? Historik v tom má jasno

Predseda ĽSNS Marian Kotleba
Predseda ĽSNS Marian Kotleba Zdroj: TASR

Kvôli číselnej symbolike sa však o nich už zaujíma protiextrémistická jednotka Národnej kriminálnej agentúry a znechucujú už aj vlastných priaznivcov.

Náhoda, krádež identity a aj 6 miliónov motýľov. Výhovorky poslancov ĽSNS stoja často na vratkých nohách. Taktika provokovať a potom zatĺkať im zatiaľ pred vyšetrovateľmi zázračne vychádza, teraz je však otázka, či sa im prepečú aj dary s nacistickou symbolikou.

Krátko po nástupe kotlebocov do parlamentu sa do problémov dostal najmladší z poslancov - Milan Mazurek. Pre status na Facebooku čelil podozreniu z popierania holokaustu, prišiel však s výhovorkou, ktorá medzičasom zľudovela.

"Vidíte za tým slovom 6 miliónov slovo židov? To môže byť 6 miliónov motýľov, stoličiek, oblakov, čokoľvek. Ja neviem o čom som hovoril," vyhováral sa na Facebooku Mazurek.

Podobne ako Mazurek sa na facebooku rozpísal aj jeho stranícky kolega Peter Krupa. Oslavoval Hitlera, písal o bielych deťoch aj židobolševikoch. Uspel však s argumentom, že s profilom, ktorý vyzerá ako jeho vlastne nemá nič spoločné.

Ďalší prešľap aj so zaujímavou výhovorkou prišiel tento týždeň. Kotlebovci v posledných mesiacoch rozdávali v rámci sociálnej pomoci dary s fašistickou symbolikou. Tentokrát to zvalili na náhodu.

„Bavíme sa tu už o sérii čísel, ktoré sa dajú vykladať a to už by som ako vyšetrovateľ zjavne nevykladal ako vec náhody," uviedol prezident PZ Tibor Gašpar.

Nie je to pritom prvá hra kotlebovcov s číslami. Nacistickú symboliku - tiež beztrestne - používali už v roku 2007, v obchode Mariana Kotlebu s názvom KKK vtedy rozdávali darčeky tým, ktorý nakúpili napríklad nad už známych 1488, vtedy ešte korún.

"Prečo sa skrývajú za symboly a výhovorky a rovno nepriznajú, že sú fašisti? Priznať si, že som fašista asi nie je úplne to, čo by chceli, má to negatívne konotácie. Namiesto toho používajú tieto vonkajšie znaky, ktoré ich priaznivcom ukazujú, že jednoducho: sme to, čo sme boli vždy," myslí si historik Jakub Drábik.

„To že nás označujú za všetko možné no, označovali nás, označujú, aj nás budú, tie označenia nás jednoducho nemôžu rozhádzať," reagoval Marian Kotleba.

A to aj preto, že sa im zatiaľ všetko prepieklo. Kvôli číselnej symbolike sa však o nich už zaujíma protiextrémistická jednotka Národnej kriminálnej agentúry a znechucujú už aj vlastných priaznivcov.


 

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľsns

Dôležité udalosti