Orlie hniezdo zastavilo výstavbu diaľnice

Orol kráľovský v hniezde
Zdroj: TV Markíza

Aquila heliaca alebo orol kráľovský je majestátny no ohrozený dravec. Pri ceste neďaleko Košíc v týchto dňoch zahniezdil mladý pár.

Orol zastavil stavbárov. Len pár metrov od novej diaľnice sa zahniezdil pár vzácneho orla kráľovského a o pár dní príde na svet nové orlie potomstvo. Na úseku sa preto zatiaľ pracovať nebude.

Aquila heliaca alebo orol kráľovský je majestátny no ohrozený dravec. Pri ceste neďaleko Košíc v týchto dňoch zahniezdil mladý pár. Ornitológ Jozef Mihók ich už stihol označkovať. Jedného z označených orlov však stretol nečakaný osud. Ornitológovi telefonovali z vojnou zmietanej Sýrie, oznámili mu že orla, ktorého identifikovali na základe údajov z krúžku, našli mŕtveho. Zrejme ho zastrelili vojaci.

V dnešnom svete je veľmi málo pravdepodobné, že všetky mláďatá sa dožijú pohlavnej zrelosti. Do opusteného hniezda pri diaľnici sa nasťahoval už druhý orlí pár. Kým samica sedela na vedľajšom strome, mladý orol bol na love. Pri návrate si nás ale všimol. Radšej sme sa preto pobrali ďalej.

Samica orla kráľovského znesie vajíčka už o pár dní. Mláďatá do letuschopného stavu dorastú v auguste, kedy opustia hniezdo. A práve dovtedy sa tento úsek diaľnice stavať nebude.

O hniezde už cestári vedeli pred troma rokmi, keď sa mala diaľnica stavať. Pre rôzne odklady však začali len pred niekoľkými mesiacmi. Celý úsek vraj odovzdajú v plánovanom termíne.

 

KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Orol

Dôležité udalosti