Chodíte v noci často na toaletu? Problém môže byť v bežne používanom dochucovadle

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstock.com/ GongTo

Odporúčaná denná dávka soli pre dospelého človeka je päť gramov.

Nočné výlety na toaletu pozná asi každý. Je to jedna z najnepríjemnejších vecí, ktorá nás v noci trápi. Prerušovanie spánku a prebudenie sa, spôsobuje nášmu telu stres. Kvôli tomu sa v noci často nevyspíme. Ak však chcete obmedziť chodenie na toaletu, stačí obmedziť príjem soli, píše portál DailyMail.

Podľa najnovších výskumov, obmedzenie soli v našom jedálničku obmedzí aj chodenie na toaletu. Japonský tím na konferencii urológov v Londýne prezentoval výsledky ich výskumu. Počas troch mesiacov sledovali 321 dobrovoľníkov. Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí konzumovali menej soli, chodili menej vykonávať potrebu.

V prvej skupine bolo 223 dobrovoľníkov, ktorí obmedzili príjem soli o 25 percent, čo znamená že z 10,7 gramu za deň prijali iba osem gramov. Ich chodenie na toaletu sa tiež zmenilo. Pôvodne išli dva až trikrát za noc, no po obmedzení soli išli iba jedenkrát.

V druhej skupine, kde bolo 98 ľudí, zvýšili príjem soli z 9,9 na 11 gramov. V noci navštívili toaletu tri až štyrikrát. Predtým sa nezobudili vôbec, alebo maximálne jedenkrát. “Toto je prvý výskum, ktorý sleduje, ako soľ ovplyvňuje chodenie na toaletu,” povedal autor výskumu doktor Matsuo Tomohiro.

“Je to vážny problém, ktorý sa týka aj mladých aj starých ľudí. Pritom riešenie je veľmi jednoduché. Stačí obmedziť soľ,” dodal.

Sódium, ktoré sa v soli nachádza, hrá významnú rolu v udržiavaní správnej rovnováhy tekutín v tkanivách a krvi. Čím viac soli sa ale v našej strave nachádza, tým viac musia naše obličky pracovať a tým skorej sa opotrebujú. Príliš vysoká konzumácia soli môže spôsobiť viac zdravotných problémov. Napríklad opuchy nôh a členkov, nadmerné potenie, vysoký krvný tlak alebo zlyhanie obličiek.

BRATISLAVA/bh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti