Patakyová už oficiálne nahradila Dubovcovú

Mária Patakyová a Andrej Danko
Mária Patakyová a Andrej Danko Zdroj: TASR

Nová ombudsmanka slávnostne zložila sľub.

Novozvolená verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa dnes oficiálne ujala svojho úradu. V reprezentatívnych priestoroch Bratislavského hradu zložila slávnostný sľub a z rúk predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) si prevzala oprávňujúci dekrét.

"Sľub, ktorý som zložila, ma zaväzuje k tomu, aby som funkciu vykonávala nezávisle, nestranne, apoliticky a odhodlane," uviedla v príhovore. Ako poznamenala, súčasná postfaktuálna doba je ovplyvnená virtuálnou realitou a poznačená odsudzovaním v rámci globálnych procesov i materiálnym nedostatkom.

Jednou z najväčších výziev sa stáva zvyšovanie dôvery v štát a štátne inštitúcie.

Verí, že SR má záujem na zmysluplnej ochrane základných práv a slobôd a od vzťahu svojho úradu s orgánmi verejnej správy očakáva konštruktívnu spoluprácu i pozitívnu odozvu na upozornenia i námety na zlepšenia, s ktorými bude úrad ombudsmanky prichádzať.

Predseda národnej rady je presvedčený, že Patakyová má všetky osobnostné predpoklady, aby svoju funkciu vykonávala tak, že úrad ombudsmana posunie kvalitatívne vyššie. Vychádza i zo svojich skúseností a poznania Patakyovej ako pedagogičky na vysokej škole. "Vie byť spravodlivá, empatická, dokáže prejaviť porozumenie, ale dať i poučenie," uviedol Danko.

Vyjadril názor, že Patakyová má v čom nadviazať na svoju predchodkyňu Janu Dubovcovú, ktorej predseda NR SR poďakoval za všetko dobré, čo vo svojom úrade urobila, zároveň si však Danko myslí, že nová ombudsmanka sa bude vyvarovať chýb svojej predchodkyne. "Hoci budete obhajovať ľudí inej pleti, inej národnosti, iného vierovyznania, nemožno nikdy zabudnúť ani na tých ostatných. Vždy je potrebné udržať objektívnu spravodlivosť a rovnováhu," povedal.


Na slávnostnom akte zloženia sľubu novozvolenej verejnej ochrankyne práv sa zúčastnili i podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd), predsedníčka ÚS Ivetta Macejková, šéfka najvyššieho súdu Daniela Švecová, predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková a tiež predsedníčka ľudskoprávneho výboru NR SR Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA).

Novú verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú zvolili poslanci v tajnej voľbe 8. februára. Patakyová získala 75 hlasov od 140 prítomných poslancov. Na poste vystrieda Janu Dubovcovú, ktorej funkčné obdobie uplynulo 28. marca.

Okrem nej, ktorú nominovala vládny Mosta-Híd s podporou Smeru-SD a SNS, sa o funkciu neúspešne uchádzali aj nominantka SaS a OĽaNO-NOVA Janka Šípošová a kandidát ĽSNS a nezaradeného poslanca Petra Marčeka Anton Čulen.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ombudsman

Dôležité udalosti