Nebezpečná rastlina je už aj na Slovensku. Ničí všetko zelené

Nebezpečná rastlina Polygala je už aj na Slovensku
Zdroj: TV Markíza

V Taliansku už zničila produkciu olív.

Nebezpečná subtropická rastlina je už aj na Slovensku. Polygala nádherná spôsobuje veľké problémy v celej Európe. Obsahuje nebezpečné baktérie, ktoré ničia všetko zelené. Ohrozujú nielen iné okrasné rastliny, ale aj plodiny na poliach či lesy. V Taliansku už zničila produkciu olív.

Ak ste si ju minulý rok kúpili, mohla obsahovať nebezpečnú baktériu. Na Slovensku sa predalo minimálne 11 kusov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka preto apeluje na všetkých, ktorí si rastliny zakúpili vlani v Bratislave alebo v Košiciach, aby bezodkladne kontaktovali oblastných fytoinšpektorov Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave.

Baktéria ohrozuje ďalších 200 rastlinných druhov. Napríklad na poliach rastúcu lucernu, ovos a slnečnicu. Ohrozené sú aj viaceré ovocné druhy ako broskyňa, čerešňa, višňa a marhuľa. Napáda aj lesné porasty ako javor, jelšu, platan či vŕbu a okrasné druhy ako fikusy, magnóliu, oleander či brečtan a nakoniec aj liečivé rastliny ako medovku, rozmarín, majorán a desiatky ďalších.

V Taliansku nebezpečná baktéria zlikvidovala produkciu olív v oblasti Apulia, vyskytla sa aj vo Francúzku na ostrove Korzika, na Baleárskych ostrovoch Španielska, ale aj vo východnej časti Nemecka a najnovšie aj v Českej republike.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nebezpečentvo

Dôležité udalosti