Je to potvrdené. Ženy vedia viesť biznis lepšie ako muži

Je to potvrdené. Ženy vedia biznis viesť lepšie ako muži
Zdroj: Shutterstock.com

Nórská štúdia vás presvedčí, že veľké firmy by nemali riadiť prevažne muži.

Aj napriek tomu, že doba sa posúva vpred a mnohé rodové stereotypy sa strácajú, ženy vo vyspelých krajinách stále zarábajú menej ako muži. A nielen to. Na riaditeľských stoličkách veľkých svetových firiem nájdeme len malé percento žien. Toto číslo dokonca klesá. Nová štúdia však dokazuje, že je to chyba. Ženské schopnosti sú pre biznis nielen prínosné, ale dokonca nevyhnutné. Píše o tom Independent.

Do zaujímavej štúdie sa pustili skúsení podnikatelia z Nórskej školy podnikania. Viedol ju profesor Øyvind L. Martinsen, ktorý je riaditeľom oddelenia pre líderstvo. Analyzovali osobnostné kvality 3000 manažérov. Chceli zistiť, ktorému z oboch pohlaví sa darí lepšie. A výsledok? Ten prekvapil aj ich samých.

Takmer vo všetkých oblastiach vyšlo, že ženy sú lepšie líderky ako ich mužskí oponenti. Prekonali ich v štyroch z piatich hodnotených kategórií. Štúdia potvrdila, že ženy sú iniciatívnejšie a dokážu jasnejšie komunikovať. Ich schopnosť pracovať s inováciami tiež ľahko prekoná mužov. Vedia sa lepšie správať v spoločnosti, šikovnejšie zvládajú systematický manažment aj nastavovanie cieľov. A k tomu všetkému vedia ľudí okolo seba podporiť.

Musí sa však uznať, že muži vynikajú v iných smeroch. Rozvážnejšie zvládajú pracovný stres a môžu sa pochváliť vyšším levelom emocionálnej stability.

Žien v biznise by malo byť viac

„Podnikatelia sa vždy musia snažiť pritiahnuť zákazníkov, zvýšiť produktivitu aj profit. Naše výsledky dokázali, že ženy prirodzene skórovali vyššie ako muži v ich schopnosti riadiť jasne a vplyvne," vysvetlil profesor Martinsen.

Zároveň dodáva, že tieto zistenia spochybňujú mužskú prevahu v trendoch manažmentu. Ženská energia je teda jednoznačne potrebná aj v biznise.

„Ak tí, ktorí robia rozhodnutia pre firmy, ignorujú pravdu, tým že dávajú prednosť menej kvalifikovaným lídrom, sami škodia svojej produktivite," dodáva profesor na záver s nádejou, že sa situácia čoskoro zmení.

OSLO/jd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti