Maňka tvrdí, že Kotleba znížil majetok kraja. Uhrík mu oponuje

Vladimír Maňka.
Zdroj: TASR

Horšia transparentnosť, nižší majetok a málo opráv ciest. Maňka porovnáva výsledky kraja.

Zníženie hodnoty majetku Banskobystrického samosprávneho kraja, jeho transparentnosti, ako aj podstatne menší rozsah opráv cestných komunikácií. To sú podľa tvrdenia europoslanca a bývalého šéfa kraja Vladimíra Maňku oblasti, v ktorých dosahuje súčasné vedenie v porovnaní s jeho obdobím podstatne horšie výsledky.

„Marian Kotleba znížil majetok kraja o 25 miliónov eur. Neviem, čo robí, kde tie peniaze míňa. Má o 82 miliónov eur od štátu viac ako sme mali my, lebo ekonomika je v súčasnosti lepšia. Napriek tomu zhoršuje hospodárenie kraja," uviedol.

Podľa slov súčasného riaditeľa úradu Milana Uhríka je však tento pokles hodnoty len účtovná záležitosť. „Každý majetok, ktorý sa odpisuje, postupne stráca na účtovnej hodnote. BBSK momentálne nepotrebuje a nenakupuje žiadne nové objekty, preto hodnota majetku nestúpa," oponoval s tým, že Maňka zavádza aj s informáciou o tom, že kraj má k dispozícii viac peňazí.

Zdroj: TASR

Uhrík upozornil na to, že všetky VÚC dostávajú alikvotnú čiastku zo štátneho rozpočtu. Tvrdí, že tri kraje - Žilina, Prešov, Košice, v ktorých sú predsedovia zo Smer-SD, svoj dlh za posledné volebné obdobie zvýšil a zvyšné kraje znížili svoj dlh len o malé percentá

Maňka: Podvodov bolo menej

Bývalý šéf banskobystrického kraja povedal, že druhou oblasťou, v ktorej sa VÚC za posledné roky zhoršilo je transparentnosť. Za jeho pôsobenie sa podľa neho najmenej podvádzalo a najviac sa využívali vlastné zdroje.

"To, že kraj nemal za posledné tri roky finančný a korupčný škandál, čo potvrdili aj kontroly NKÚ, úradu vlády svedčí o tom, že BBSK pracuje transparentne," oponuje Uhrík.

Uhrík tvrdí, že Kotleba spláca Maňkove dlhy

Maňkovej kritike sa nevyhli ani opravy ciest II. a III.triedy v kraji. "Získali sme desiatky miliónov eur z eurofondov. Postavili sme nové mosty cez Ipeľ, opravili cestu v Lučenci či zo Zvolena cez Očovú do Detvy, alebo z Hriňovej na Látky," načrtol Maňka. V súčasnosti sa do ciest podľa neho dostatočne neinvestuje a infraštruktúra je v katastrofálnom stave.

„V prvom rade, župan Maňka zanechal kraj s dlhmi a nezaplatenými faktúrami vo výške takmer 71 miliónov eur. Veľa z toho, čo robil, bolo v skutočnosti z peňazí z budúcich rozpočtov. Teda z peňazí, ktoré nemal a ktoré musí teraz po ňom splácať Kotleba. Ak by sme nemuseli ročne platiť zhruba 7,5 milióna eur na splátky dlhov po Maňkovi, tak by sa mohlo opraviť ešte oveľa viac," dodal súčasný šéf kancelárie BBSK.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR, zž

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vladimír maňka

Dôležité udalosti