Liek na prvú pomoc pri závažných alergických reakciách u nás nestiahnu

ALERGIAweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: TV Markíza

Hoci v zahraničí to robia pre jednu zlú šaržu.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ponechá na trhu liek EpiPen, hoci v zahraničí ho sťahujú pre zlyhanie aktivácie pera. Problémová má byť podľa ŠÚKL totiž len jedna šarža 5FA665H a pre očakávaný celosvetový výpadok liek na Slovensku ponechá. "Možné riziká sú u ostatných šarží minimálne," povedala hovorkyňa ŠÚKL Diana Madarászová.

Na Slovensku chybu s liekom zatiaľ nik nenahlásil. Štátny ústav upozorňuje, že náhrady za tento liek nie sú dostačujúce. ŠÚKL komunikuje s Európskou liekovou agentúrou (EMA) a držiteľom lieku EpiPen. V prípade nových skutočností bude pacientov ihneď informovať.

Pacienti majú pri aplikácii lieku EpiPen postupovať v súlade s písomnou informáciou pre užívateľov. Pri použití je nutné pero prudko naraziť na vonkajšiu stranu stehna zo vzdialenosti približne 10 centimetrov od stehna. EpiPen a EpiPen Jr. obsahuje sterilný roztok adrenalínu, je určený na naliehavú liečbu závažných alergických reakcií spôsobených alergénmi - napríklad jedlom, liekmi, žihadlami alebo po uštipnutí hmyzom.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Epipen

Dôležité udalosti