Rebríček najlepších univerzít sveta: Nechýba v ňom slovenská, poskočila o pár priečok

Budova Univerzity Komenského
Budova Univerzity Komenského Zdroj: TASR

Škola obsadila 433. miesto. Najviac bodov má za oblasť vzdelávania.

Univerzita Komenského v Bratislave sa opakovane umiestnila medzi päťstovkou najlepších univerzít sveta. V rebríčku Round University Ranking, kde je jediným reprezentantom zo Slovenska, má 433. miesto. Polepšila si tak o 12 miest, keď v minulom roku obsadila 445. pozíciu.

Rebríček, ktorý disponuje dátami od roku 2010, hodnotí 20 indikátorov v oblastiach vzdelávania, výskumu, medzinárodnej diverzity a finančnej udržateľnosti. Za doterajších osem rokov ranking hodnotil 930 najlepších svetových univerzít z 80 krajín sveta.

Univerzita Komenského dosiahla najvyššie „skóre" v oblasti vzdelávania (220. miesto). Prvé miesto obsadila Harvard University, na druhej pozícii je California Institute of Technology a na treťom University of Chicago. Päticu najlepších svetových univerzít v tomto rebríčku uzatvárajú Imperial College London (4. miesto) a Stanford University (5. miesto).

„Rebríčky najlepších svetových univerzít sú len jedným z hodnotiacich kritérií, s ktorými pracujeme. Patria však k populárnym indikátorom scientometrie a sú pre nás istým akademickým majákom ukazujúcim, v akom konkurenčnom medzinárodnom prostredí sa pohybujeme a kde by sme sa v ňom chceli dostať. Slúžia teda aj ako motivácia pre ďalšie zlepšovanie sa," uviedol rektor UK Karol Mičieta.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Univerzita Komenského

Dôležité udalosti