Takto dopadla prvá jazda prezidenta Kisku autom

Auto s prezidentom Kiskom sa definitívne pokazilo pri Ivachnovej.
Zdroj: Facebook/Roman Krpelan

O obmedzenie využívania vládnej letky ho požiadali poslanci.

Tak toto nie je vtip. Prezident SR Andrej Kiska sa vo štvrtok prvýkrát presúval na základe nových odporúčaní ministerstva vnútra a vládnej koalície. Pri Banskej Bystrici sa však auto, v ktorom sa viezol, pokazilo. Ako informoval jeho hovorca Roman Krpelan na svojom facebookovom profile, policajtom sa našťastie podarilo poruchu na polceste opraviť. Prezidentovi sa však lepila smola na päty. Auto sa pri Ivachnovej pokazilo aj po druhýkrát. A to už definitívne. Andrej Kiska preto musel presadnúť do náhradného auta, ako už párkrát v minulosti, píše Krpelan.

ZDROJ: Facebook/Roman Krpelan

Pri presune prezidenta bola dnes nevyhnutná trpezlivosť.

ZDROJ: Facebook/Roman Krpelan

Andrej Kiska informoval, že tento týždeň pôjde domov do Popradu autom. Nevyužije vládnu letku ako doteraz. Potvrdil to dnes novinárom. "Tak ako som povedal, nemám žiaden problém obmedziť využívanie vládnej letky," uviedol.

Opäť informoval, že tak, ako na začiatku pôsobenia rešpektoval žiadosť ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby využíval vládnu letku, teraz jeho odporúčanie opäť rešpektuje a lety obmedzí.

Prezidentovi je ľúto, že Kaliňák "v sebe nenašiel odvahu, nepostavil sa pred verejnosť a nepovedal, ako to skutočne bolo". Nedávno povedal, že ho mrzí, "ak takýto človek stojí na čele ministerstva vnútra".

Kisku o obmedzenie využívania vládnej letky požiadali aj poslanci v parlamente. Má ich využívať na cesty súvisiace s výkonom jeho ústavnej funkcie, vyplýva z uznesenia, za ktoré nedávno hlasovalo 92 členov snemovne.

Uznesenie prišlo po tom, ako Kaliňák v pléne informoval, že od 1. januára 2015 do 24. marca 2017 lietadlá letky ministerstva vnútra vykonali 880 letov na palube s ústavnými činiteľmi. Z tohto počtu prezident Kiska vykonal 454 letov, premiér Robert Fico (Smer-SD) 183, predseda NR SR 66 a ostatní ústavní činitelia 178 letov.

Lety, ktoré nesúviseli s výkonom funkcií, boli vykonané na žiadosť Kisku, čo bolo 319 letov z a do Popradu, a na žiadosť Fica, čo boli štyri lety - z a do Prahy a do Košíc a späť. Kaliňák tiež uviedol, že Kiska neuhradil čiastku 789.525 eur. Ak by sa zarátali aj lety z roku 2014, spolu by to podľa Kaliňáka bolo 955-tisíc eur.

Kiska reagoval tým, že Úrad pre ochranu ústavných činiteľov mu na základe jeho žiadosti oznámil, že neexistuje rozdiel medzi súkromnou a služobnou cestou prezidenta, keďže je prezidentom 24 hodín, a tak je jeho úlohou ochraňovať ho po celý tento čas. Úrad mu podľa jeho slov odporučil, aby využíval namiesto súkromných liniek letku Ministerstva vnútra SR.

BRATISLAVA/kacs, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti