Koniec problémom s akné. Budete sa môcť proti nemu zaočkovať

Akné
Zdroj: Shutterstock.com

Revolučná vakcína pomôže ľuďom po celom svete.

Akné netrápi len tínedžerov. Štatistiky ukazujú, že postihuje až 80 percent ľudí vo veku 11 až 30 rokov. Mnohí však netušia, aké ťažkosti sa s vyrážkami skutočne spájajú. Problematická pleť úzko súvisí s nízkym sebavedomím a ide ruka v ruke so psychickými problémami.

Podľa výskumu British Skin Foundation až 20 percent ľudí, ktorí s akné bojujú, pomysleli na samovraždu. Teraz by však vyrážkam mohol byť koniec. Vedci prišli s revolučným riešením. Píše o ňom Independent.

Dermatológovia doteraz nevedeli určiť všeobecný faktor, ktorý akné spúšťa. U každého pacienta to boli mnohé dôvody, ktoré k vyrážkam viedli. Či už išlo o hormóny, poruchy trávenia alebo nedostatočnú hygienu.

Na riešenie prišli v Kalifornií

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu sa však pustili do nového výskumu. Rozhodli sa vyriešiť boj s akné raz a navždy. Vyvinuli špeciálnu vakcínu, ktorá môže priniesť revolučné výsledky.

Akné totiž spôsobuje špecifický druh baktérie (Propionibacterium acnes). Ten je s nami celý náš život. Odborníci na ňu nemohli vytvoriť vakcínu, pretože v mnohých ohľadoch je táto baktéria prospešná.

„Teraz sme však našli protilátky na toxickú bielkovinu, ktorú baktéria P. acnes vylučuje do kože," vysvetľuje vedúci výskumu Eric C. Huange. Táto bielkovina totiž spôsobuje zápal, ktorý vedie k vyrážkam.

Znamená to, že vakcína baktériu nezničí úplne. Zastaví však proces tvorby akné.

Čaká ju testovanie

Protilátky už testovali na vzorkách kože mnohých pacientov. Výsledky boli pozitívne. Aký bude ďalší krok? Odborníci dúfajú, že sa im podarí vakcínu testovať laboratórne, aby mohla pomáhať už o pár rokov. Znamenala by novú nádej pre mnohých nešťastných pacientov.

SAN DIEGO/jd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti